Objektívy M42 – 3. Pár slov o adaptéroch

8.2.2008 / / Zobrazené 93 431 krát

Adaptér M42 / Canon EOSNa záver miniseriálu o manuálnych objektívoch M42 by som rád uviedol viac informácií o adaptéroch a kompatibilite – trochu teórie, ale aj zopár praktických rád určených hlavne tým z vás, ktorí sa po prečítaní predchádzajúcich častí rozhodli objektívy M42 vyskúšať na vlastnej koži.

To hlavné, čo budeme okrem nejakého M42 objektívu potrebovať, je redukcia, resp. adaptér, ktorý nám zabezpečí mechanické upevnenie objektívu so závitom M42 na bajonet DSLR. Na tomto mieste by bolo dobré vysvetliť si hlavné pojmy, ktoré s adaptérmi súvisia, a ktoré vlastne umožňujú adaptáciu objektívov so závitom M42 na niektoré súčasné DSLR.

Vzdialenosť objektívu od snímača

V prvom rade ide o vzdialenosť základne objektívu od roviny filmu resp. snímača (v angličtine nazývaná flange-to-film distance alebo register). Táto vzdialenosť je rôzna od výrobcu k výrobcu, a hoci sa líši len o milimetre, má zásadný vplyv na kompatibilitu.

Vzdialenosť od snímača, do ktorej umiestnime objektív, ovplyvňuje predovšetkým rozsah vzdialeností na ktoré sme schopní zaostriť. Objektívy sú navrhnuté tak, aby pri umiestnení do štandardnej vzdialenosti od snímača boli schopné zaostriť od svojej minimálnej zaostrovacej vzdialenosti po nekonečno. Ak ich však umiestnime ďalej od snímača, minimálna zaostrovacia vzdialenosť sa zmenší a dosiahneme väčšie zväčšenie – tento princíp využívajú medzikrúžky pre makrofotografiu. Zároveň však stratíme schopnosť zaostriť na nekonečno. Funguje to aj opačne, pri umiestnení objektívu bližšie ku snímaču budeme schopní zaostriť do ešte väčších diaľav – až za nekonečno. :)

Z uvedeného vyplýva, že adaptér nám musí umožniť namontovať objektív tak blízko ku snímaču, aby bola vzialenosť rovná alebo menšia tej, na ktorú boli objektívy so závitom M42 navrhnuté. V opačnom prípade stratíme možnosť ostrenia na nekonečno, a objektívy nebudeme schopní plnohodnotne využiť. A teraz ku konkrétnym číslam pre najbežnejšie systémy SLR/DSLR:

Systém Typ Register [mm] Poznámka
M42x1 závit 45,46
4/3 System bajonet 38,58 DSLR Olympus, Panasonic
Canon EOS / EF bajonet 44,00 SLR a DSLR Canon EOS
Minolta AF bajonet 44,60 SLR a DSLR (Konica) Minolta / Sony α
Contax/Yashica bajonet 45,00 SLR systému Contax/Yashica
Pentax K bajonet 45,46 SLR a DSLR Pentax, DSLR Samsung
Olympus OM bajonet 46,00 SLR systému Olympus OM
Nikon F bajonet 46,50 SLR a DSLR Nikon, DSLR Fujifilm

Vzdialenosť základne objektívu nie je jediným kritériom, rovnako dôležitý je aj tvar a priemer bajonetu, výhodou závitu M42 však je, že jeho priemer je menší než všetky súčasné bajonetové systémy, takže toto kritérium nepredstavuje problém. Rozdiel necelého milimetra v prípade bajonetu Minolta AF, až približne 1 a pol milimetra v prípade systému Canon EOS nám ponecháva rezervu pre hrúbku samotného adaptéra, keďže technicky nie je možné vyrobiť adaptér s nulovou hrúbkou. Rovnako je možné používať objektívy M42 na systéme 4/3, kde je rezerva viac než dostatočná.

Z tabuľky je tiež zjavné, prečo nie je možné plnohodnotne využívať M42 objektívy na zrkadlovkách Nikon. Dajú sa však bez problémov využiť ako makro, prípadne portrétne objektívy. Alternatívou je použitie adaptéra s optickým členom, ktorý by mal možnosť zaostrenia na nekonečno zabezpečiť, no bohužiaľ na úkor optickej kvality. Aj napriek rovnakej vzdialenosti u závitu M42 a bajonetu Pentax K je možné adaptovať M42 objektívy na systém Pentax K, a to vďaka menšiemu priemeru. Je však potrebné použiť adaptér ktorý sa celý vloží do bajonetu a nezväčšuje vzialenosť objektívu od snímača. Takéto adaptéry dodával priamo Pentax.

Pentacon auto 1.8/50

Objektív Pentacon auto 1.8/50 s adaptérom Canon EOS

Podobne ako závit M42 je možné adaptovať aj ďalšie systémy, napríklad Olympus OM alebo Contax/Yashica na Canon EOS, prípadne iné súčasné systémy, s týmto však nemám zatiaľ osobnú skúsenosť.

Podrobnejší prehľad vzialeností je možné nájsť na tejto stránke (v angličtine): http://www.graphics.cornell.edu/~westin/misc/mounts-by-register.html

Kompatibilita

Samotná možnosť adaptácie závitu M42 na DSLR nezaručuje kompatibilitu so všetkými dostupnými M42 objektívmi – objektívov so závitom M42 je dostupné obrovské množstvo, a sú medzi nimi určité konštrukčné rozdiely. Problémom preto môže byť použitie niektorých širokouhlých prípadne štandardných objektívov na DSLR s full-frame snímačom – napríklad Canon EOS 5D.

Dôvodom je, že zadná šošovka objektívu je posadená príliš ďaleko smerom von, a teda trčí hlbšie do tela fotoaparátu. V tomto prípade do nej môže naraziť väčšie zrkadlo použité vo full-frame DSLR. Situácia je podobná ako u objektívov Canon EF-S, ktoré sú taktiež určené len pre DSLR so snímačom formátu APS-C. Napríklad setový objektív Canon EF-S 18-55 má zadnú šošovku posunutú výrazne smerom do tela fotoaparátu (niekoľko milimetrov za bajonet). Príkladom M42 objektívu, ktorý nie je kompatibilný s full-frame telami, by mal byť aj Pentacon 50/1.8 – vnútorná šošovka sa pri zaostrovaní posúva, a pri zaostrení na nekonečno trčí približne 1mm za bajonet.

Prehľad objektívov M42, ktoré nie sú kompatibilné s Canon EOS 5D (a pravdepodobne inými full-frame fotoaparátmi) je možné nájsť tu (v angličtine): http://www.panoramaplanet.de/comp/

Mechanické vlastnosti adaptéra

Primárnou úlohou adaptéra je zabezpečiť mechanické upevnenie adaptovaného objektívu na bajonet fotoaparátu, a udržať os objektívu kolmú na rovinu snímača – ide teda v podstate o jednoduchú objímku kde na vonkajšej strane je bajonet konkrétneho systému, a na vnútornej strane závit M42x1 (prípadne bajonet iného systému ktorý adaptujeme).

Adaptér M42 / Canon EOS

Adaptér M42 / Canon EOS

Na trhu sa nachádzajú adaptéry vyrobené z rôznych materiálov, najbežnejšia je mosadz a anodizovaný hliník. Výhodou anodizovaného hliníka by malo byť čierne sfarbenie, a teda minimalizácia reflexov v priestore medzi snímačom a objektívom – nevýhodou naopak nedostatočná pevnosť. Mosadzné adaptéry sú ťažšie a solídnejšie, ale ich povrch je matne striebristý. Podľa vyjadrení fotografov však v praxi medzi obidvoma materiálmi badateľný rozdiel nie je, a obidva typy sú využívané bez problémov. Podstatné je aby bola dodržaná čo najtenšia hrúbka vonkajšej obruby, tak aby bolo možné bez problémov zaostriť na nekonečno.

Niektoré adaptéry sú na vnútornej strane, na konci závitu M42, vybavené plôškou pre zatlačenie clonového kolíka (aperture pin stop-down flange). Toto je výhodou pri použití tzv. auto objektívov, ktoré nemajú prepínač auto/manual, iba kolík pre ovládanie clony zo strany fotoaparátu (viď predchádzajúci diel seriálu). Bez tejto plôšky by tieto objektívy nebolo možné zacloniť, clona by ostala otvorená nezávisle na nastavení clonového prstenca. Príkladom je objektív Carl Zeiss Jena Flektogon 4/20. Druhým riešením je modifikácia objektívu – niektoré typy je možné jednoducho rozobrať a upraviť tak aby fungovali v manuálnom režime.

Špecifickou vlastnosťou adaptérov pre Canon EOS je tzv. stop-screw. Ide o miniatúrnu skrutku na vonkajšom obvode adaptéra, ktorá slúži na to aby pri jeho uvoľnovaní z bajonetu nebolo možné otáčať ním ďalej, než je nutné. V opačnom prípade by mohlo dôjsť ku poškodeniu bajonetu.

Elektronické adaptéry

Ako som spomínal v predchádzajúcej časti, na zrkadlovkách Canon pri použití adaptéra nefunguje potvrdenie zaostrenia, podobná situácia je na DSLR Minolta / Sony, kde nefunguje ani optický stabilizátor. Riešením tohoto problému je možnosť použitia elektronického adaptéra. Od čisto mechanického sa líši nalepeným čipom s kontaktami – úlohou čipu je oklamať fotoaparát a simulovať pripojený objektív. Zvyčajne obsahuje čip zakódovanú fixnú ohniskovú vzdialenosť (napríklad 50mm) a svetelnosť / hodnotu clony (napríklad f/1.8). Tým pádom bude táto hodnota clony zobrazená aj na fotoaparáte (namiesto 00 alebo 1.0) ale pre meranie expozície je stále potrebné použiť meranie zaclonením objektívu (stop-down metering).

Canon

V prípade zrkadlovky Canon získame použitím adaptéra s elektronikou predovšetkým potvrdzovanie zaostrenia. Toto je veľkou výhodou hlavne pri manuálnom zaostrovaní na modeloch s malým / menej jasným hľadáčikom, ako EOS 350D/400D/450D. Pri použití takéhoto adaptéra sa stále zaostruje manuálne, no ak pri zaostrovaní držíme čiastočne stlačenú spúšť, AF senzory budú pracovať, a ideálne zaostrenie budú indikovať pípnutím / bliknutím zaostrovacieho bodu.

Podľa niektorých informácií by pri použití elektronického adaptéra mali správne fungovať aj režimy merania expozície (evaluative, center-weighted average, partial) – s obyčajným adaptérom údajne bez ohľadu na nastavený režim bude vždy použitý celoplošné meranie. No podľa mojich skúseností, pri použití obyčajného adaptéra na EOS 20D fungujú minimálne režimy center-weighted average a partial správne.

Tip: v prípade použitia obyčajného mosadzného adaptéra na EOS 20D vždy došlo k tomu, že adaptér vyskratoval kontakty bajonetu, čo samozrejme spôsobilo “Error xx” hlásenie pri stlačení spúšte. Toto sa dá jednoducho riešiť prelepením zodpovedajúcej časti adaptéra obyčajnou lepiacou páskou. Kontakty sú pružné, takže hrúbka ktorú páska na tomto mieste pridá nepredstavuje problém.

Canon EOS 20D; Flektogon 35/2.4

Canon EOS 20D; Flektogon 35/2.4

Konica Minolta / Sony

U zrkadloviek Konica Minolta / Sony získavame okrem potvrdzovania zaostrenia ešte jednu dôležitú výhodu – možnosť používať optický stabilizátor (anti-shake). Situácia je však komplikovanejšia, pretože stabilizátor potrebuje pre optimálnu funkčnosť poznať ohniskovú vzdialenosť nasadeného objektívu. Preto je možné objednať adaptéry s prednastavenou ohniskovou vzdialenosťou podľa priania, ale existujú aj modely so 4 preddefinovanými ohniskovými vzdialenosťami, z ktorých je možné jednu vybrať pred nasadením objektívu.

Pri použití obyčajného adaptéra bez elektroniky je síce možné stabilizátor zapnúť, a podľa zvuku sa stabilizátor naozaj aktivuje (informácia o jeho použití bude tiež v EXIFe), ale jeho účinnosť v tomto prípade bude minimálna, až nulová, prípadne až negatívna, zrejme práve kvôli absencii informácií o ohniskovej vzialenosti. Pri testovaní s objektívom Carl Zeiss Jena Flektogon 35/2.4 sme použili expozičný čas 1/50s, 1/10s a 1/3s – účinnosť stabilizátora bola buď nulová – medzi fotkami so zapnutým a vypnutým stabilizátorom nebol badateľný rozdiel – alebo v prípade času 1/3s bol záber so zapnutým stabilizátorom ešte horší než bez stabilizátora.

Tip: pri použití obyčajného adaptéra na DSLR Minolta / Sony je potrebné v nastaveniach vypnúť funkciu shutter lock, v opačnom prípade fotoaparát blokuje závierku, pokiaľ nemá nasadený objektív (alebo o nasadenom objektíve nič nevie).

Nikon

Napriek obmedzeniam, ktoré sú spôsobené príliš veľkou vzdialenosťou základne objektívu od snímača, má Nikon predsa len jednu výhodu. Pri použití režimu AF-ON indikácia zaostrenia funguje aj pri použití obyčajného adaptéra bez elektroniky. Adaptér s elektronikou tu teda nemá opodstatnenie.

Olympus

Nemal som možnosť vyskúšať manuálne objektívy na zrkadlovkách Olympus, ale minulý týždeň som zachytil zaujímavú informáciu v súvislosti s novou verziou firmware pre modely E3 (verzia 1.1) a E510 (verzia 1.3). Olympus pridal možnosť používať optickú stabilizáciu, ktorá funguje podobne ako u Minolty / Sony pohybom snímača, aj na manuálnych objektívoch. Táto aktualizácia umožní fotografovi nastaviť priamo vo fotoaparáte ohniskovú vzdialenosť pripojeného objektívu, aby stabilizácia mohla účinne fungovať.

Vzhľadom na to, že Olympus pridal takúto možnosť, môžem len predpokladať, že potvrdzovanie zaostrovania bude tiež funkčné, ale ak sa nájde niekto kto má s použitím manuálnych objektívov na DSLR Olympus praktickú skúsenosť, ocením ak sa s nami podelí o ďalšie informácie v diskusii pod článkom.

Pentax

Opäť som nemal možnosť osobného vyskúšania, ale podľa informácií z fór a od našich čitateľov majú DSLR Pentax asi najprepracovanejší systém práce s manuálnymi objektívmi – elektronický adaptér nie je potrebný. Ako nám napísal Ľuboš (ďakujeme), ktorý používa Pentax K10D, potvrdzovanie zaostrovania na stredový bod, aj meranie expozície funguje s obyčajným, mechanickým adaptérom bez problémov. Navyše, po pripojení manuálneho objektívu a zapnutí fotoaparátu sa zobrazí sada preddefinovaných ohniskových vzdialeností, z ktorých si zvolíte tú ktorá je najbližšie ohniskovej vzdialenosti objektívu – vďaka tomu funguje bez problémov aj stabilizácia obrazu. Treba si však dať pozor – multisegmentové meranie expozície s manuálnym objektívom nefunguje, funguje však so zvýrazneným stredom, alebo bodové. Taktiež TTL meranie nefunguje s interným bleskom – blesk ide vždy na plný výkon.

Manuálne zaostrovanie

Ako som už spomínal, v prípade DSLR Canon a Minolta / Sony nefunguje pri použití obyčajného adaptéra potvrdzovanie zaostrenia. Toto môže byť problém hlavne pri modeloch s malých hľadáčikom – osobne to máme vyskúšané na EOS 400D. No objektív Flektogon 4/20 je už komplikované zaostriť aj na EOS 20D. Naopak, Flektogon 2.4/35, prípadne dlhšie ohniská ako Pentacon 135/2.8 sa zaostrujú na 20D pomerne ľahko – je to všetko vec cviku a zvyku.

Možnosti sú teda dve – elektronický adaptér alebo výmena matnice. Osobne ma ku zotrvaniu pri obyčajnom adaptéri prinútila hlavne zlá skúsenosť s elektronickým adaptérom na 20D – po jeho nasadení ma uvítal Error 99, a fotoaparát sa nespamätal ani po nasadení originálneho Canon objektívu. Nakoniec po vybratí batérií sa našťastie prebral. Adaptér putoval naspäť do Číny, predajca bol seriózny a refundoval celú čiastku vrátane poštovného. Druhý krát som neriskoval. Podľa informácií z internetových diskusií je však moja skúsenosť zriedkavá, a väčšina ľudí elektronické adaptéry používa bez problémov. Treba pripomenúť že cena elektronického adaptéra je približne 3-4x vyššia než cena obyčajného, ktorý sa dá zohnať už od približne 300,- Sk. Samotný čip s kontaktami sa dá zohnať aj samostatne a následne nalepiť na obyčajný adaptér.

Druhá možnosť ako si uľahčiť manuálne ostrenie je náročnejšia, a spočíva vo výmene matnice – toto je však téma na samostatný článok. Súčasné DSLR bývajú vybavené matnicami, ktoré nie sú navrhnuté pre manuálne zaostrovanie. Pri vyšších modeloch býva matnica vymeniteľná, pri amatérskych táto možnosť chýba. Napriek tomu, výmena matnice je väčšinou možná aj tu, len si vyžaduje trošku zručnosti. Ide však o zásah ktorý spôsobí stratu záruky, a matnice tiež nie sú najlacnejšie, preto ide o riešenie určené skôr tým, ktorí s manuálnymi objektívmi trávia väčšinu času. Uvádzam odkazy na 2 najznámejších dodávateľov, u ktorých je možné objednať matnice s klinom (split-screen) pre súčasné modely DSLR:

Canon EOS 20D; Flektogon 35/2.4

Canon EOS 20D; Flektogon 35/2.4

Záver

Tým, ktorí môj miniseriál vydržali čítať až doteraz, ďakujem za pozornosť. Napriek tomu, že toto je záverečný diel, informácie o manuálnych objektívoch budú na náš server určite pribúdať ďalej. V blízkej budúcnosti sa určite pozrieme na šošovky konkrétnym objektívom, a skúsime porovnať ich optické vlastnosti so súčasnými zoom, prípadne pevnými objektívmi, ktoré máme k dispozícii.

Tým, ktorých objektívy M42 zaujali natoľko, že sa ich rozhodli vyskúšať, prajem veľa vydarených záberov, a dobré svetlo. A hlavne, nezabúdajme, že pre výslednú fotografiu je najdôležitejší fotograf, a scéna pred ním! To, čo sa nachádza medzi ním a okolitým svetom nie je až také podstatné. :)

Objektívy M42 – 1. Úvod
Objektívy M42 – 2. Použitie v praxi
Objektívy M42 – 3. Pár slov o adaptéroch

164 reakcie ku článku “Objektívy M42 – 3. Pár slov o adaptéroch”

 1. Juraj:

  Vyborny serial, prave v tejto dobe som si objednal adapter na moj nikon a som zvedavy ako to bude ficat, vela veci som vdaka tymto clankom pochopil

  Diky

  S pozdravom

  Juraj

  OdpovedaťOdpovedať
 2. Rado:

  @Juraj: Vďaka za komentár, a držím palce! :)

  OdpovedaťOdpovedať
 3. JurijRubanov:

  Dobrý deň, zaujal ma váš seriál a som rád, že sa niekto zaoberá aj touto problematikou. Ja osobne vlastním prístroj značky Nikon, konkrétne D40X a mám doma nejaké tie M42 objektívy, ktoré by som rád použil, keď už na iné nie, tak aspoň, ako sa tú písalo na makro a portréty. No nikde som sa nedočítal (ani na zahraničných fórach), aká je tá maximálna vzdialenosť, na ktorú sa dá zaostriť. Je mi jasné, že to závisí od konkrétneho objektívu, ale ako príklad by bolo celkom vhodné uviesť aspoň objektívy ako je Prakticar 50mm, Helios 58mm alebo Flektogon 20mm. Ak teda máte informácie, aké sú tieto vzdialenosti, prípadne, či sa nedá ten rozsah ešte o niečo zväčšiť použitím vysokého clonové ho čísla, veľmi by ste mi tým pomohli.

  Ďakujem.

  OdpovedaťOdpovedať
 4. Rado:

  @JurijRubanov: Osobne neviem aké sú tie vzdialenosti, skúsim sa opýtať nášho Nikonistu, ktorý to skúšal, či sa náhodou nepamätá.

  upravené: Nikonista tvrdí, že konkrétne vzdialenosti si nepamätá, ale že na makro to bolo dobré. Myslím že v nejakých fórach som videl že pri kratších ohniskách okolo 50mm ide o metre (2-3 metre) a pri dlhších o desiatky metrov (spomenuté bolo 50m pre 300mm objektív) ale to je len informácia z druhej ruky. Takže to bude zrejme aj pri veľkom zaclonení menej než hyperfokálna vzdialenosť.

  OdpovedaťOdpovedať
 5. svaco:

  mna by zaujmalo kde by sa to dalo objednat na canon a mam objektiv Domiplan 50mm napiste mi plz mail na neaky obchod kde by to mali dakujem

  OdpovedaťOdpovedať
 6. Rado:

  @svaco: Ja som Canon adaptéry kupoval cez eBay, tiež sa sem-tam vyskytujú v inzerátorch (napr. http://www.paladix.cz), ale myslím že budú dostupné aj vo väčších fotoobchodoch.

  Známy kúpil adaptér Hama na Minoltu v Prahe u http://www.fotoskoda.cz, v Bratislave by ich možno mohli mať v ProLaike – http://www.prolaika.sk – treba sa opýtať. Držím palce! :-)

  OdpovedaťOdpovedať
 7. Rado:

  @svaco: Ten Domiplan nepoznám, ale ak je to tento:
  http://www.mflenses.com/content/view/134/

  Tak zrejme nebude mať auto/manual prepínač, takže bude treba upraviť alebo zalepiť kolík aby sa dala nastavovať clona. Existuje typ adaptéra ktorý kolík zatlačí (viď. článok), ale je zriedkavý a osobne som ho ešte v rukách nemal.

  OdpovedaťOdpovedať
 8. svaco:

  hej hej to je objektiv z roku 1970 :D kolik tam je ale spravit sa to da dakuem za info skusim si to vyrobit potom napisema ked to bude naprt kupim si to dik

  OdpovedaťOdpovedať
 9. svaco:

  uz som to zohnal dakujem idem testovat

  OdpovedaťOdpovedať
 10. Ľuboš:

  Pentax – mám K10d. použitie M42 objektívov je dosť konfortné na pentaxe oproti tomu čo čítam pri iných foťákoch ( elektronický adaptér ). Potvrdzovanie azostrovania funguje a stabilizácia tiež dobre. Automatické meranie expozície tiež.
  Keď nasadíte M42 obj. tak ( potom čo ste to povolili v menu) vybehne po zapnutí škála kde si nastavíte ohniskovú vzdialenosť z prednastavených ( sú tam všetky bežne používané ). Ak tam nie je presná oh. vzdialenosť, malo by sa zaokrúhľovať smerom dolu na nablyžšiu ( ak tam nieje napr 42mm tak sa nastaví 40mm ).
  meranie expozície funguje jednoducho ( v podstate priorita clony a iso a čas sa dopočíta ).

  OdpovedaťOdpovedať
 11. Rado:

  @Ľuboš: Ďakujem za cenné info, aktualizoval som článok na základe informácii o Pentaxe K10D.

  OdpovedaťOdpovedať
 12. Ľuboš:

  Nie je zač. Nevedel som som že moje informácie budú tak cenné :)
  Tak v tom prípade dodávam ešte menšie obmedzenia, ktoré môžu na K10d prekvapiť keď o nich človek nevie ( ale nie sú zásadný problém .. )
  1- meranie expozície funguje len so zvýraznením stredom a bodové ( multy segmentové nie)
  2- zaostrovanie je potvrdzované “len” na stredový bod
  3- TTl meranie nefunguje s interným bleskom ( s externími hej )

  OdpovedaťOdpovedať
 13. Sir Martin:

  Zdravim. Mam Nikon D40 a taktiez mensiu zbierku objektivov so zavitom M42. Chcel by som sa spytat, kde sa da zohnat adapter ale s optikou, aby bolo mozne zaostrit aj na nekonecno. za odpoved dakujem :-) Zelam dobre svetlo

  OdpovedaťOdpovedať
 14. Rado:

  @Ľuboš: Vďaka! :)

  @Sir Martin: My sme ho nakoniec pre účely testu nezohnali, ale mal by sa dať kúpiť za cca 1000,- Sk + poštovné tu:
  http://www.rugift.com/photocameras/nikon_lens_adapter_with_lens.htm

  OdpovedaťOdpovedať
 15. Vlado:

  Pozdravujem zakladateľov tejto šikovnej stránky.
  Skúšal som Flektogon 2,8/20 na Canon EOS 400 D s obyčajným adaptérom a mám dva dotazy menom ostrosť a zaostrovanie.
  Keď som videl fotky na monitore, nezdajú sa mi ostrejšie ako s kitovým 18-55 IS. Objekty vo väčšej vzdialenosti nad 50 m, sú na monitore neostré, pričom zaostrovací krúžok som nastavil medzi 4 m a nekonečno.

  Ďalšia zaujimavosť je to, že aj keď je ťažko ostriť a oči mám výborné, vždy sa mi podarilo zaostriť tak, že krúžok stupnice ukazuje podstatne menej ako je vzdialenosť na ktorú som ostril. Napr. fyzická vzdialenosť bola 2 m, na krúžku ukazuje 1,2 m. Podobne na vzdialenosť 30 m je na krúžku zaostrené na 2 m! Zábery na monitore to potvrdili. A na 4 m a tzv. nekonečno je všetko neostré. Skúšal som toto ostrenie aj na kinofilmovej zrkadlovke – s rovnakým výsledkom. Objekty vzdialené vyše 50 m sú neostré. Teda hĺbka ostrosti pri clone 8 by mala byť pri takom širokáči obrovská.
  Viete poradiť, čo sa s tým dá robiť?
  Iste matnica nie je vhodná, ale oko neklame. Bolo by zaujímavé skúsiť elektron. adaptér, na ktorom metri na objektíve pípne zaostrenie.
  Ďakujem za odpoveď.

  OdpovedaťOdpovedať
 16. Rado:

  @Vlado: Tento problém je spôsobený hrúbkou adaptéra pre Canon – väčšina adaptérov má hrúbku necelý milimeter, takže M42 objektív je ku rovine snímača bližšie než by mal byť (rezerva medzi registrom systému Canon EOS a M42 je cca 1,5mm). To spôsobuje, že sa dá zaostriť až “za nekonečno”, t.j. keď chcem zaostriť na nekonečno, musím zaostriť podľa stupnice na bližšiu vzdialenosť.

  V podstate to znamená, že zaostrovaciu stupnicu M42 objektívov nie je možné brať ako smerodajný údaj, hodnoty na stupnici vďaka tomuto nesúhlasia s realitou. Jediný spôsob ako spoľahlivo zaostriť je podľa oka (a matnice). Ak sa ale vôbec nedá zaostriť tak, aby boli ostré aj objekty vzdialené viac ako 50m, tak môže ísť o vadu objektívu.

  Ja osobne najčastejšie používam Flektogon 35/2.4 a Pentacon 135/2.8, s obidvomi sa mi ostrí veľmi dobre. Mám požičaný Flektogon 20/4, a fotil som s ním na filmovom EOS 30 a DSLR EOS 20D, a mal som dosť veľký problém so zaostrovaním, tým že ten objektív je širokouhlý a menej svetelný, ale clonil som na f/11 a fotky boli ostré.

  Už dlho sa pripravujem spraviť porovnávací test M42 objektívov s bežnými Canon objektívmi, ale limituje ma voľný čas. Môžem povedať, že Flektogon 35/2.4 kreslí lepšie ako setový 18-55 – rozdiel je badateľný už na bežných záberoch, ale ako sú na tom Flektogony 20/4 a 20/2.8 zistím až po teste.

  OdpovedaťOdpovedať
 17. Vlado:

  Ďakujem za odpoveď.
  Viete mi poradiť, kto a kde by sa vedel odborne pozrieť na tento objektív?

  OdpovedaťOdpovedať
 18. Rado:

  @Vlado: Nemám osobnú skúsenosť, ale myslím že by to ale mali dokázať bežné fotoservisy, treba skúsiť hľadať a pýtať sa. Viem že napr. Fotoškoda v Prahe to robí, zrejme to budú robiť aj v Bratislave v Prolaike, mne opravoval Yashicu Electro 35 Roman Dubravský, ktorý sa opravám mechanických fotoaparátov venuje ako hobby, a robí to naozaj dobre (Havírov ČR, ale neviem či robí objektívy). No myslím, že ľudí ktorí sa tomu venujú, či už ako hobby, alebo profesionálne, bude v SR/ČR viac. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 19. Peter:

  Dobrý deň. Citujem z vášho článku:”Práve tu môže u fotoamatérov, obmedzených rozpočtovými možnosťami, zvíťaziť finančný aspekt nad pohodlím. ” Toto je presne moj prípad :). Kúpil som si po 2 mesiacoch sporenia (súrne som potreboval fotoaparát, a dostal som ho za dobrú cenu) Sony A200. V podstate mi ako amatérovi vyhovuje a je to predsa len pokrok oproti predchádzajúcemu kompaktu. Po nafotení pár stoviek fotografii mi v podstate na nejaké momentky setový objektív kľudne stačí, predsa som ale došiel k stavu, keď som sa začal obzerať po niečom inom, s kvalitnejším “prednesom”. Plánoval som kúpiť pevné sklo, štandartnú 50-ku Minoltu AF f/1.7. Hlavne kvoli ostrosti a svetelnosti. Myslel som, že ju kúpim lacno… sledujem asi všetky možné aukcie, bazárové predaje a najnižšia cena v poslednom období čo som videl bola 3000,- Sk, aj to bola hneď na druhý deň predaná. V skratke povedané 2 týždne denno-denne sledujem všetky možné stránky a nemám nič. Mometálne ešte čakám odpoveď jedného pána, čo by odpíše. Narazil som zhodou okolnosti dnes na nejaké objektívy s M42, len si stále nie som istý, či mám ísť touto cestou. Ako ste písali (čo presne platí na mňa) pohodlie pre mňa nie je až také doležité, ako obrazová kvalita. Preto by som vás chcel poprosiť,či by ste mi neporadili niektorí z objektívov s pevným ohniskom a dobrou svetelnosťou spolu s adaptérom pre sony A200 v rámci mojích možností, tj. 3200,-Sk (pcitam cca. 500 na adapter), kde by som dosiahol kvalitatívne podobné výsledky ako s AF 50mm f/1.7, ak je to teda možné. Za málo peňazí chcem veľa muziky, no neviem či to bude možné. Možu to byť v podstate aj objektívy s ohniskami 24mm, 28mm, 35mm…tie sa mi keď tiež zídu.

  Snáď som sa vyjadril dobre :) Prosím prepáčte za prípadné “technické” prehrešky v mojích riadkoch, zrkadlovkám sa venujem “až” 3týždne. Ďakujem za vaše rady, po čom by som sa mohol poobzerať, čo by mi jednoducho fungovalo na Sony A200. Napr. co vravite na M42 Carl Zeiss Jena 50mm f/2.8?

  Za všetky rady vám veľmi pekne ďakujem, ako aj za tento seriál :)

  OdpovedaťOdpovedať
 20. Peter:

  Pridavam tento link: http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=4477 celkom zaujimavy subjektivny pohlad na objektivy na velmi vela objektivov :)

  OdpovedaťOdpovedať
 21. jojo:

  Peter,
  mam Minoltu D5D, teda podobny fotak ako A200. Pouzivam aj manualne objektivy, vysledky z nich su celkom fajn. Pouzivam Carl Zeiss Flektogon 35mm F2.4, co je jeden z najlepsich dostupnych M42 objektivov.. par mojich fotiek z neho mozes najst tu:
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=214
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=288
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=205
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=208
  s makrokruzkom:
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=213
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=211
  Zohnat ho cca okolo 3000,- Sk + adapter.Tento objektiv je super ostry, ale nema pekne rozostrenie.

  Este mam skusenosti aj s Pentacon-om 50mm F1,8, fotky na ukazku:
  http://www.zazriva.net/index.php?page=show_foto&id=292
  prip. este Ninuska tu:
  http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/gold-view-2007/?action=showPhoto&id=563
  prip. este panorama (so zapadajucim slnkom, horizontom hor a mrakmi) v preskakujucom banneri na http://www.zazriva.net
  Tento objektiv je myslim lepsi ako setak Minolta/Sony, nieje extra ostry ale vysledky s nim su fajn.. ostatne, takyto objektiv sme dlhe roky pouzivali na praktike ;-) rozostrenie ma krajsie ako ten Flektogon35.
  Myslim ze sa da zohnat za cca 1000,- Sk.

  Pri pouziti so Sony/Minolta potrebujes v menu nastavit, aby fotak cvakol aj ked “nema” zasrobovany objektiv – t.j. ked je redukcia len mechanicka.
  Ja osobne pouzivat tieto objektivy bezne, aj ked pouzitie pri reportazi je problematicke, ale s trochou cviku sa da, na krajinky a pod je tu uplne v pohode, len si treba zvyknut.
  jojo

  OdpovedaťOdpovedať
 22. Rado:

  @Peter: Myslím, že jojo napísal všetko dôležité. Ja len upresním, že keď písal o tom že objektív nemá pekné “rozostrenie” tak myslel bokeh, teda to ako sa zobrazí pozadie ktoré je mimo hĺbku ostrosti, u toho Flektogona je to fakt trochu horšie, ale ináč je to vynikajúci objektív, aj na makro (aj bez medzikrúžkov, s nimi je to ešte lepšie) aj ako “normálny” objektív na DSLR, keďže pri APS-C senzore dáva takmer presne 50mm.

  Ja som si ho obľúbil tak, že mám dva :) (do rezervy, keby sa prvému niečo stalo). Jeden z nich som zohnal za 2400,- Sk.

  Ešte, ak môžem doporučiť, redukcia/adaptér sa dá najlacnejšie zohnať na eBay, z Číny/HK často ešte aj s poštovným za polovicu ceny v našich obchodoch.

  OdpovedaťOdpovedať
 23. Peter:

  Dobrý večer všetkým.

  Práve som dorazil domov a ďakujem za vaše odpovede.

  Veľmi pekne ďakujem za všetky vaše ukážky, páčia sa mi vaše fotografie, trošku som si ich prezrel na ephoto :P Tu redukciu plánujem kúpiť cez ebay, povodne som ju hľadal niekde v EU, či by sa nedala kúpiť ale chcem kúpiť tú s čipom a ta jedine z China a okolie. Včera som kontaktoval a dnes mi odpísal Igor z Kanady (povodom z Juhoslávie – pochválil sa mi keď uvidel, “greetings from Slovakia” :) ), že on má ten adapter z čipom ale používa to na, budem ho citovať:”It works excellent on A100 and A350, so it must be the same for A200. With this adapter, the focus signal in viewfinder will show up when object is in focus. It is very accurate, I recommend it.” Čiže plánujem ísť týmto smerom v ohľade adapterov, radil mi skor čierny potom v ďalšej komunikácii, že vyzerá lepšie podľa neho. Ja ale vidim jeden maličký problém, ale to až tak už nepovažujemza problem, len si asi budem musieť dávať pozor. Čo som si všimol adaptéry bez čipov, tak sú niektoré ktoré dokážu zatlačiť ten kolík u auto objektívov a naopak ako pozerám na konštrukciu adaptérov z čipom vyhádzami to tak, že oni to konštrukčne enmajú takto riešené, aby bolo možné zatlačenie tohto kolíka. Čiže ak niekto pojde podobnou cestou ako ja, bude musieť dávať pozor pri kúpe objektívov na prepínač auto/manual. Niektorí predajcovia to neuvádzaju a preto vždy osobne buď pozriem fotky či je na tele takýto prepínač. Ďalej by om vám odporučiltoto fórum: http://www.clubsnap.com/forums/showthread.php?t=376541 ,možno ste to už videli. Je tam veľa informácií okolo Sony Alpha a použitie M42, takisto MD, MC. Osobne pre mňa bolo zaujímavé zistiť, že:” MD and M42 mount lenses can be used in Aperture Priority and Manual modes in the D5D/D7D, A100/700. These lenses can also be used on the A200/300/350, but only in Manual mode.” Čo by som nepovedal, že medzi alphami je nejaký rozdiel. Ale ešte som si nečítal celú tu diskusiu, len prvé príspevky niekedy dnes nadránom (4-5:00hod.). Tu je podstatná veta:”This is because the D5D/D7D allowed you to manually over-ride the camera default of not allowing the shutter to be tripped when there’s no lens attached. The Alpha 100, which is essentially a D5D in disguise, inherited most of the Minolta menu system, so it has this over-ride feature, as does the A700.” Len nejako to neviem nájsˇ, snáď to može byť niečo take ako prioprity setup -> release, čo umožňuje fotiť aj bez dokonalých podmienok (keď je o nastavené auto neurobí záber pokiaľ nie je zaostrené, a dostatočné podmienky..). no neviem, uvidíme, ale tak s čipom by to nemal byť problém..snáď :)

  Tak nateraz sa lúčim, idem pozrieť končiace aukcie :) a keď objednať ten čipovaný adaptér :P Pekný večer prajem.

  OdpovedaťOdpovedať
 24. Peter:

  Ok, adapter zakúpený (zajtra ráno posielajú…), už len nejaký objektív. Zatial co som pozeral, tak najma sa “motám” okolo tej 50-ky, a okolo nízkych f… pozeral som cenu za spomínaný Carl Zeiss Flektogon 35mm F2.4, ale ceny idú (podľa mňa) momentálne dosť vysoko, a no celkovo asi momentálnekupím niečo lacnejšie :) len ozaj škoda, že každý neinformuje o “A/M switch”…

  OdpovedaťOdpovedať
 25. Rado:

  @Peter: Tiež si myslím, že s čipom by to nemal byť problém, lebo telo si bude myslieť, že má nasadený objektív. Ten flektogon 35/2.4 som pozeral na paladixe, tam som najlacnejší videl za 1900 Kč, na eBay a aukre tá cena väčšinou vyjde vyššie.

  Čo sa týka objektívov bez auto/manual prepínača, niekedy sa dajú “prerobiť” :) ale o tom bude vedieť viac napísať jojo, ktorý takto skonvertoval flektogon 20/4. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 26. Peter:

  No tak tak, teraz sedujem nejaké aukcie na ebay, a no možno “vystihnem” niečo, ale tak po skúsenostiach s vystihovaním ceny pre 50mm AF f/1.7, tomu veľmi neverím :) Tak tak, pozrel som teraz aj ja an paladix a vide som a už aj kontaktoval majitela, a ebay mi cena končiacích aukcii vycádzala výraznevyššia. neviem prečo, ale momentálne je na ebay veľmi veľký dopyt po určiých druhoch obektívov a ceny idú dosť vysoko. A to som mal jeden čas v my ebay asi všetky objektívy spomínanej 50-ky, čiže som mal viac než dobrý prehľad.

  No o tom konvertovaní by som si rád prečítal :) ja som tak dnes pozeral na jeden “electric”, a ako som pozeral al tam nejaké kontakty naviac, čo vytŕčali, a adaptér by asi celkom kvoli ním nepriliehal, ale cena bola vynikajúca, tak so pemýšlal nad ich zbrusením..ale rýchlo ma to prešlo.. Osobne mám niekedy ozaj problém rozoznať a , a/m, m obektívy podľa jedného obrázka a smiešných popisov :) Česť výnimkam.

  PS: ďakujem za ten paladix so zabudol na to celkoma pritom práve tam som našiel posledného predajcu af 50 1.7 na slovensku za 3000,- Sk… škoda, že som bol druhý záujemca… ale tak to ma priviedlo potom až sem :)

  OdpovedaťOdpovedať
 27. Rado:

  @Peter: Tie “electric” verzie nepredstavujú problém, sám ich mám. Kontakty trčia von asi 1-2mm ale sú pružné a pri použití adaptéra sa jednoducho zatlačia do objektívu. Bolo to tak konštruované, aby tie objektívy boli spätne kompatibilné a bez problémov použiteľné aj na starých M42 zrkadlovkách.

  OdpovedaťOdpovedať
 28. Peter:

  :) Ďakujem za info ohľadom “electric”, tak poďme “biddovať” :) Práve som sa dozvedel o tom flektogone, že:”V protisvětle objektiv není zázračný a má studenější podání. Problémy v protisvětle možná způsobují reflexy mezi čipem a zadní čočkou. Canonisti si prý na nic podobného nestěžují. Pořídil jsem si Minoltu AF 35/2 new, ale s protisvětlem a podáním kontrastní scény na tom není o mnoho líp.” Pedavajúci ma počítam KM D7D.

  OdpovedaťOdpovedať
 29. Peter:

  Uffff…no už som mám pokoj :) Práve som zaplatil za objektív… uff toľko čase koľko som kupoval objektív, nemám slov. Nakoniec som sa rozhodol pre: Super-Takumar 50mm f/1.4. Pozrel som si pár foriek s tohto objektívu a presvedčil ma. Ďalším dovodom bolo hlavne f/1.4. Celkovo ma vyšiel na cca. 2700,- Sk, čo je v celku celkom normálna cena za tento objektív, a príde z Nemecka… čiže nebude treba čakať a nedajbože preclievať… ale spat k objektívu, hlavne ma presvedčili fotky fotené Sony A200 (čo mám aj ja) s týmto objektívom: http://www.abqstyle.com/m42.jpg http://www.abqstyle.com/m422.jpg

  Teraz už len mi ostáva počkať si naňho a na adaptér z CHINE, snáď bude všetko ok.

  Takže by som sa vám mal poďakovať za pomoc v predchádzajúcich pár dňoch, kedy osm vám to tu zahlcoval otázkami :) Ozaj vám ďakujem za pomoc, a ešte raz za články, na ktoré som narazil náhodou, a nasmerovali ma až k takému to výsledku. V podstate som minul cca. o 400,-Sk menej, ale zato mám f/1.4 oproti f/1.7 a počítam, že v porovnatelnej kvalite, už len si zvyknuť a naučiť sa fotiť :)

  Ešte raz ďakujem.

  PS: Veľmi veľa fotiek z “mojho” objektívu http://www.flickr.com/photos/tags/supertakumar50mmf14/

  OdpovedaťOdpovedať
 30. Peter:

  Prepáčte skladbu viet – na moje ospravedlnenie: nespal som celú noc..

  OdpovedaťOdpovedať
 31. Rado:

  @Peter: Niet za čo, ten Super Takumar 50/1.4 je skvelý objektív, porovnával som ho s Canonom EF 50/1.4 a na výsledných snímkach nebol viditeľný žiadny rozdiel – snáď len nepatrne odlišné farebné podanie (niekedy sa už musím dokopať a spraviť tie porovnávacie testy M42 objektívov…)

  Jediná vec, na ktorú si pri tomto objektíve treba dávať pozor, je rádioaktívne sklo s obsahom tória, ktoré sa používalo v niektorých verziách. Z tohoto skla bol vyrobený zadný člen, pretože malo lepšie optické vlastnosti, v súčasných objektívoch sa už (z pochopiteľných dôvodov) takéto sklo nepoužíva. Skúsim pohľadať zoznam tých verzií ktoré toto sklo majú, no najjednoduchšie sa to spozná žltým sfarbením pri pohľade cez objektív. Je to téma na samostatný článok…

  V zásade to nie je nebezpečné (mám ten objektív už asi rok a ešte som tu) ale treba dodržiavať nejaké zásady. Napríklad sa tento objektív nesmie používať ako zväčšovací objektív – t.j. pozerať priamo okom do objektívu so vzdialenosti pár mm až cm. A tiež neskladovať objektív pod posteľou. :) Pri bežnom používaní a fotení by to ale nemal byť problém.

  Pamätám sa keď som ten môj požičiaval jojovi, tak s rešpektom odo mňa uskočil o jeden meter ďalej, a chvíľu váhal či ho naozaj chce. ;)

  OdpovedaťOdpovedať
 32. Peter:

  Vedel so, že sa mám na niečo spýtať :) A pritom predtym ako som ho kupoval som čítal presne to kde o tomto písali… Toto som čítal:”The Super Taks started off using Thorium in their glass formulation and some of the earlier ones have now yellowed due to compounds of the products of Thorium’s radioactive decay. Not all samples seem to exhibit this effect, it should not be confused with the lens coating which can look yellow/brown from certain angles. Look through the lens at a piece of white paper to see if it has become too yellow – a little warmth you may or may not mind, but appreciable yellowing is a problem.” Lenže traz no neviem, ktoré mi to ide tu… keďže ako čítam ozaj najlepší test je asi pozrieť sa cez neho na biely papier… A ďalší kúsok o tom skle:”The cause of the yellow cast is special optical glue (canada balsam oil), which is degradated by the radioactivity from the thoriated glass element. Tomioka used different optical glue for their later lenses (e.g. thorium Yashinon DS-M 50/1.4), which doesn’t suffer from this problem.” A to zazltnutie sa da odstranit:”Anyway, it can easily be reverted. I use 11W UV tube. One month under the tube removes more than 95% of entire color cast.”

  Prikladam nejaké linky na túto tému:
  http://forum.mflenses.com/super-takumar-50mm-f1-4-t7191.html
  http://vapour-trail.blogspot.com/2007/02/super-takumar-50-mm-f14.html

  No ide zháňať nejaké info ešte o tom thoriovom skle… troska to vystrasilo aj mna. Snáď to bude ok. ale ak tak no možte niekto tejto téme sa viac povenovať :)

  OdpovedaťOdpovedať
 33. Peter:

  PS: Tu je nejaky list, čo žltnú takumar:
  http://www.photography-forums.com/t79623-list-of-takumar-lenses-that-turn-yellow.html

  OdpovedaťOdpovedať
 34. Rado:

  @Peter: No ja som sa tomu jednu dobu venoval dosť, len nejako nie je dostatok času na to napísať o tom článok – pri písaní článku je vždy treba overovať informácie z niekoľkých zdrojov, atď, takže to nakoniec zaberie aj pár hodín.

  To čo sa spomína v tých citátoch ohľadne žltnutia je pravda, aj to o odstránení UV svetlom. Najjednoduchšie riešenie je údajne použiť prirodzený zdroj UV žiarenia – slnko – a nechať objektív napr. na parapete. Akurát sa doporučuje telo objektívu obaliť alobalom, aby sa vplyvom slnka čierne časti zbytočne neprehrievali. Vraj stačí tiež pár dní až týždňov. Ja som to neskúšal.

  No samotný žltý závoj pri fotení nepredstavuje zásadný problém – hlavne nie na DSLR kde sa to dá riešiť vlastným vyvážením bielej. Pri ČB fotografii to zase supluje použitie žltého filtra. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 35. Peter:

  No prave som zistil, že:”Existuje niekoľko verzií Super-Takumar 50mm F1.4 objektív uskutočnenej Asahi Opt. Co.,, iba jedna z nich obsahovala rádioaktívne prvky.” Zatial som zistil, že tieto:

  1:1.4/50mm Super Takumar (part # 37800, 37801 or 37802. )

  By mali mať Thorium…

  OdpovedaťOdpovedať
 36. Peter:

  Mám nové informácie ohľadom objektívov z thoriovými sklami.

  Podľa jedného zdroja – Je jednou z najvačších obáv použitia takýchto objektívov rozvoj šedého zákalu. Šedý zákal – ako výsledok posobenia radioaktivneho ziarenia (ďalej už len RŽ) – je označovaný ako “nestochastický” a “deterministický” proces. (Stochastický proces je náhodný proces, zmeny systému v čase podmienené vplyvom nekontrolovateľných náhodných faktorov, vnašom prípade si to znegujte). Ale pri vzniku šedého zákalu na základe ožiarenia RŽ sa jedná o stav, kde na základe posobenia žiarenia vieme povedať pri približne akej hodnote dojde k vzniku šedého zákalu. Aby sa šedý zákal objavil jednoducho musí byť prekročená určitá hodnota vystavenia oka RŽ. Citujem a zároveň dopĺňam doplňujúce riadky:”Minimálna dávka, pri ktorej sa šedý zákal môže objaviť je niekoľko stoviek rád (prahová hodnota závisí do určitej miery od typu žiarenia ->For cameras employing thoriated lenses, only the gamma rays result in a dose to the lens of the eye (or any other part of the body for that matter)).” Toľko na úvod a teraz peskočíme teóriu a prejdeme k faktom:

  ->Dávka žiarenia objektívu Super Takumar je zhruba 100 microrad za hodinu-približne desaťkrát hodnota pozadia, v blízkosti hľadačíka. Jednoducho povedané – ak 1 minútu fotíte týmto fotoaparátom, budete vystavný takému žiareniu, ako keby ste sa na danom mieste 10minut len tak prechadzali (samozrejme bez daného objektívu :) ). Mohli by ste držať dané sklo by oku veľmi dlho (autor članku to opisuje milionmi hodín, aby ste prekročili hodnotu potrebnú na vznik šedého zákalu). Tak isto ostatné časti tela sa možu dostať do expozície RŽ. V takom prípade sa udáva hodnota 0,7 mrem ročne pre užívateľov fotoaparátu využívajúceho “thorium” objektív. This 0.7 mrem is substantially less than 1% of the 300 mrem that we receive each year due to our exposure to background radiation. Hodnota 0,7 mrem je podstatne menej než 1% z 300 mrem, čo dostávame každý rok v dôsledku našho ožiarenia žiarením pozadia. Zdroj: http://www.hps.org/publicinformation/ate/q1356.html

  ->55mm f/1.8 objektív Pentax, tento objektív si zaobstaral jeden človek a zmeral hodnoty žiarenia. Jeho meranie m ukázalo hodnoty predstavujúce 6000 microrem / hod sa na počítadle na povrchu tela. Zdroj: http://dwarmstr.blogspot.com/2005/03/pentax-takumar-lens.html

  Snáď niekomu tieto informácie pomožu… Pri tom druom článku trocha nechápem tým hodnotám (6000 za hodinu a potom nejake okamzite asi, alebo co), ale prinajmenšom je dobre si všimnuť, že hodnota žiarenia zo vzdialenosťou prudko klesá. Ďalej je potrebné uviesť :”For what it’s worth, I have never had any qualms about using the camera and to my knowledge, there have been no documented cases of individuals developing cataracts as a result of cameras employing thoriated lenses.”

  OdpovedaťOdpovedať
 37. jojo:

  No ved to.. a keby to vedeli ti, co som ich a s nimi fotil, tak ma asi zabiju :-) doma som ho skladoval v spajzi, v hrnci :D
  PS: Prajem vesele a svetle chvile s Takumarom :-)))

  OdpovedaťOdpovedať
 38. jojo:

  Uz sa stracam v spleti tychto odpovedi, tak len tolko, ze na Minolte 5D je v menu nastavenie Shutter lock – Off: no lens. Co sa tyka bajonetu Minolta AF, tak zaistovaci kolicek skoci pekne do durky na redukcii, ten hriadel motora z fotaku sa zatlaci dovnutra – je na pruzine, takze no problem. El. kontakty ako vravi Rado, su konstruovane tak, aby nezavadzali, spetna kompatibilita funguje..

  Na objektivoch, ktore maju prepinac A/M treba nastavit manual, a bude to ok, s otacanim clonoveho kruzka sa zaroven rovno meni clona. Ak obj. tento prepinac nema… ako napr. moj Flektogon 4/20.. tak treba urobit hardwarovu upravu – bud nejakym sposobom trvale zatlacit kolicek clony, alebo rozobrat zadnu cast objektivu, a nejakou vhodnou upravou zabezpecit aby sa clonove lamely zasuvali s otacanim prstenca.. proste vyradit kolicek clony z cinnosti. U toho 4/20 som vybral cely taky prstenec aj s nejakou pruzinkou myslim ;-)

  OdpovedaťOdpovedať
 39. Rado:

  @Peter: To je riadny prieskum! Tiež sa pamätám že som čítaním pred rokom strávil niekoľko hodín. Dnes si z toho už veľa nepamätám, takže si nedovolím niečo tvrdiť, keďže tie informácie neviem zaručiť. :) Z toho čo si matne pamätám vyberám:

  Hodnota radiácie naozaj prudko klesá so vzdialenosťou, myslím že to funguje rovnako ako pri svetle kde intenzita klesá so štvorcom vzdialenosti. Čo sa nebezpečenstva zákalu oka týka, tak tam sa myslím vyslovene písalo o riziku v prípade použitia takého objektívu ako zväčšovacieho (t.j. napríklad pri zväčšovaní v tmavej komore kde sa to použije ako lupa – bez tela – a s okom pár mm od toho žiariaceho skla). Tam vraj riziko naozaj je – práve kvôli tej malej vzdialenosti – a podľa nejakých amerických predpisov sa v zväčšovacích objektívoch a okulároch takéto sklo nesmelo za žiadnych okolností používať. Pri použití na fotoaparáte je tá vzdialenosť väčšia.

  Čo sa samotnej intenzity žiarenia týka, tak čítal som vtedy rôzne názory, a hlavne – opäť sa situácia odlišovala od objektívu ku objektívu. Napríklad veľkoformátové objektívy Kodak Aero-Ektar vraj žiarili o dosť viac. Ťažko to ktokoľvek z nás posúdi bez nejakých meraní…

  Môj záver bol vtedy pred rokom taký, že objektív nebudem ukladať pod posteľ :) Údajne tá úroveň radiácie klesá na zanedbateľnú hodnotu pri vzdialenosti 2-3metre, ale opäť je to informácia “bez záruky”. Myslím, že keďže sa tieto objektívy kedysi bežne používali, tak pri rozumnom používaní by nemali predstavovať riziko.

  OdpovedaťOdpovedať
 40. Peter:

  Ďakujem za prianie veselých a svetlých chvíĺ :)

  Ja už sa len spolieham, že mi pride 8 šošovková verzia, lebo som čítal, že práve ta 7-šošovková má o jednu šošovku menej a preto je s thoriom. Našiel som konečne aké také vysvetlenie verzií Takumaru 50mm f1.4:

  “Takumar 50mm/f1.4 – existují 4 základní M42 verze: Super Takumar s 8 optickými elementy (nejstarší, 1964), Super Takumar se 7 elementy (1965, někdy je pracovně nazývaný “model II”), Super Multi-Coated Takumar (1971) a SMC Takumar (1972). Původní verze ještě existují ve dvou provedeních – bez antireflexních vrstev a s antireflexní vrstvou (ačkoli v názvu nebyla uvedena, používal na pozdějších verzích Pentax experimentálně antireflexní vrstvy – nebyly tak kvalitní jako na Super Multi-Coated nebo SMC verzi, ale účel plnily). Některé verze ještě používají thoriové sklo, jiné ne (opět to neplatí přesně pro každou kategorii, přecházelo se na něj postupně, tuším, že během výroby modelu II). ”

  Na internete som našiel na jednej japonskej stránke dokonca meranie žiarenia práve na spomínanom Takumare ale aj na iných. Tu uvdiem len porovnanie žiarenia jednotlivých verzií Takumarov, viac hodnot v určitom časovom rozsahu:

  =>>>Asahi Opt. Co, Super-Takumar 1:1.4 / 50 SN.2947019 (7-mičková verzia)
  4.671, 4.715, 4.723, 4.671, 4.715, 4.723
  =>>>Asahi Opt. Co, Super-Takumar 1:1.4 / 50 SN.1063739 (8-mičková verzia)
  0.047,0.042, 0.040 0.047, 0.042, 0.040 (v podstate vyžarovanie pozadia)

  Ako je vidno ta verzia 8-šošovková je ozaj bez žiarenia.

  Zdroj:
  http://translate.google.sk/translate?u=http%3A%2F%2Fxylocopal2.exblog.jp%2F4803677&hl=sk&ie=UTF-8&sl=ja&tl=sk
  http://66.102.9.104/translate_c?hl=sk&sl=ja&tl=sk&u=http://xylocopal2.exblog.jp/4645227/&usg=ALkJrhj0HO7EGj1VYjKM5Uy7oxG6EExBLw

  Osobne si myslím, že ozaj na nejaké používanie, ako uvádzate pri rozumnom použivaní je to v pohode, ale keď mi dojde 7-mičková verzia pošlem ju pravdepodobne spať. Lebo takomprpade zatajiť dosť podstatnú vlastnosť, a tu sa nebavíme a par škrabnutiach na tele, je veľmi zavádzajúce.

  OdpovedaťOdpovedať
 41. jojo:

  No ak pride teda 7 sosovkovy Takumar, iste budete ziarit stastim tak, ako Rado, a zvysok fotoklubu ktory prisiel do styku s tymto objektivom… teda ja :D

  OdpovedaťOdpovedať
 42. Peter:

  Ako sa na to pozerám ožiarený budem tak či tak, či už šťastím, alebo objektívom :)

  OdpovedaťOdpovedať
 43. Rado:

  Čo som ja čítal, tak 7-šošovková žiariaca verzia by mala byť opticky kvalitnejšia a lepšia ako tá 8-šošovková, tak by som to vrátenie ešte zvážil. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 44. Rado:

  @Peter: Ja som si až teraz prečítal ten japonský článok, kde meral hodnoty priamo na zadnej šošovke, a trochu ma to ukľudnilo. Podľa jeho meraní je vzdialenosť, kde radiácia klesá na úroveň radiácie pozadia, už 50cm, čo je celkom fajn. Normálne mám chuť kúpiť si dozimeter. :)

  Ten preklad z japončiny bol ale absolútne fantastický. Hlavne záver: “Problémy s normálnom používaní, môže byť rád, že. Každú noc, spať asi tórium ako šošovka, ktorá nemôže byť zbavený života, ak je nepravdepodobné, že by sa psychiater. “

  OdpovedaťOdpovedať
 45. Peter:

  :D jj tie preklady sú niekedy doslova masaker. Važne niekedy, aj keď nie som až taký vynimočný v angličtine, mi angličtina viac povie ako preklad, jedina výhoda je, že hneď sú slovíčka poruke čo človek nevie, inak významovo sa často netriafa. Pri japončine ale takáto možnosť nebola a bol som rád aj za ten preklad :)

  Inak ja som niekde čítal, že keď letí človek lietadlom, je zasiahnutí vačšiou dávkou radioaktivity za rovnaký čas ako keby fotil s tým objektívom. Niekde s tých člankov to je.

  A zas skúsenosti z merania potvrdzujú, od japoncov, že ozaj na sem tam fotenie ok lebo:”Vždy blízko k telu, rakoviny a leukémia môže byť, a tento objektív vo vrecku nohavíc a odišiel, to by nemusela mať deti.”

  OdpovedaťOdpovedať
 46. Rado:

  @Peter: O tom lietadle som čítal aj ja, teraz sa mi to vybavuje, tiež zaujímavé zistenie. A s tou japončinou – tam si veru ináč nepomôžeme. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 47. Peter:

  Ahoj :) ďakujem za porovnavacie fotky, teraz som bol na tom maily. Velmi sa mi pozdavaju, len no este nedosie a to som myslel, že tu bude..predsa len z Nemecka som cakal skor, ked z UK je to u cloveka do 6dni… ale zatial nikde nic… potom odfotim, to akoto vyzera, či to bude ten druh s alebo bez toria. Snáď to dojde dnes :)

  OdpovedaťOdpovedať
 48. Rado:

  @Peter: Nemecko je špecifické tým, že poštovné odtiaľ na Slovensko je 2x drahšie ako z UK, a dodanie trvá 2x dlhšie. :) aspoň taká je moja skúsenosť. Objednával som už veci z mnohých krajín, a z DE mi nikdy nič neprišlo skôr než za 2 týždne, t.j. dlhšie ako z USA kde to väčšinou trvalo tých 7 dní, veci z Číny/HK kedysi chodili za týždeň – týždeň a pol. Rekordná doba dodania z UK bola 2 dni – raz mi prišlo CD tak rýchlo ako keby to bol list druhej triedy vrámci SR.

  Pravda je ale taká, že posledných pár mesiacov mi už veci z UK idú vždy presne týždeň alebo týždeň+1 deň, veci z HK 2-3 týždne, atď. Keďže sa predĺžilo dodanie zo všetkých krajín, tak mám pocit ako keby to mala na svedomí naša pošta? Ale ťažko o tom špekulovať. Možno sa im zle pozeralo na to, že listy z UK chodia rýchlejšie ako zásielky z BA. ;)

  OdpovedaťOdpovedať
 49. Max:

  Pani poprosim o radu, kde sa da k M42-kam dostat ? Rad by som ich pouzil k filmovemu adapteru k HD digi kamere. Existuje v blave nejaky bazar?

  Vdaka

  OdpovedaťOdpovedať
 50. Rado:

  @Max: No v BA niečo určite bude. :)

  Ja som sa ku mojim dostal cez inzeráty (paladix.cz, bazos.sk…), eBay, jeden som kúpil u Foto Škoda v Prahe, ale sem-tam sa nejaké nájdu aj v bazári u nás v DK. V BA by som skúsil ProLaiku na Palackého, myslím že som tam v bazárovej časti nejaké M42 kedysi videl.

  OdpovedaťOdpovedať
 51. Max:

  rado dik

  OdpovedaťOdpovedať
 52. fototurista:

  Vážený Páni, o to žiarenie nemusíte mať obavu.V okolitom prostredí sa ho nachádza omnoho viac ako si predstavujete.Pamätám na dobu keď som sa túlal po kopcoch v dobe Černobilu. Bola s toho dvojročná pauza na onkológii.Na túto tému som mal rozhovor z lekárom.Tie objektivy, ktoré majú ako to žiarenie je tak zanedbatelné že neprichádza do pozornosti.Je pravdou že treba byť na pozore.Povráva sa že nevieš od čoho priberieš ale ani od čoho skapeš.Tie objektivy nemáme stále pri sebe,svetový producenti si určite dávajú pozor.Ích dobré meno, zvuk tomu nasvedčuje.
  Táto téma je v globále super,a prosím aj ďalej pokračujte je to hodnotné.

  s úctou fototurista

  OdpovedaťOdpovedať
 53. Peter:

  Dobrý deń všetkým.

  Nechápem tu nemeckú poštu :( Myslel som ozaj, že… No už viem, že na ebay.de už nepojdem :) Človek zaplatí cenu za poštovne cca. 600sk, a čaká, to čo najskor a ono to je nikde :( Mal som to brať z USA, no nič už je neskoro… Nemám ani objektív ani adaptér. Len dúfam, že nemám chorú poštárku.. vtedy sa mi záhadne začínajú strácať zásielky a objavuju sa po mesiaci.. Pekný zvyšok dňa všetkým.

  OdpovedaťOdpovedať
 54. Peter:

  Oznamujem: mám ho :D este na poste ale je tu! Vecer si ponho skocim :P Ze odovzdavaci miesto nepristupne…ani nemala zo sebou postarka..len hodila oznamenku..ale hlavne, ze list doporuceny z danoveho mi vedela doniest :D Ok vecer sa ozvem.

  OdpovedaťOdpovedať
 55. Rado:

  @Peter: Dajte potom vedieť ako vyzerá, prípadne pošlite fotku nech vidíme ktorý model to je. ;)

  OdpovedaťOdpovedať
 56. Peter:

  Dobrý deň.

  Tak dnes som si poňho bol. V piatok som poštu nestihol, zavreli mi pred ocami dvere :) dnes som si rano po to prisiel zobral a je to tu. Už na 99percent som si isty, ze je to ten z thoriovymi sklami. Urcite by nedavali k nemu len tak zo srandy: FILM X-RAY PROTECTION BAG! Tak ako taska potesila, aspon neoziari teraz tolko na druhej strane nepotesila, lebo potvrdila, to co sme predpovedali. Na 99percent im to budem posielat spat Nakolko, ako som pisal, nie som pripraveny na to mat doma zdroj radioaktivneho ziarenia. Aj ked mozno je minimalne, ale ja som ho preplatil, aby som mal poriadny, myslim v zmysle, ze ho mozem mat vkuse so sebou a nie rizikovy objektiv. Mam uz aj napisany mail, esteho dam skontrolovat a posielam im. Zachvilu tu nahodim foto, len musim stiahnut z fotaka, velmi soms a s nimi nebabral, narychlo som nacvakal tak su len take momentkove :) Nechcel som sa velmi donho pozerat a nastavovat…

  OdpovedaťOdpovedať
 57. Peter:

  Teraz som si vsimol na jednej fotke… je to model 37801, a ako som psial vyssie:”Existuje niekoľko verzií Super-Takumar 50mm F1.4 objektív uskutočnenej Asahi Opt. Co.,, iba jedna z nich obsahovala rádioaktívne prvky.” Zatial som zistil, že tieto:

  1:1.4/50mm Super Takumar (part # 37800, 37801 or 37802. )

  By mali mať Thorium…”

  OdpovedaťOdpovedať
 58. Peter:

  Pár foto, ospravedlnujem sa, ze su rozmazane, jednou rukou som cvakal, druhou drzal v klaku, jednoducho nechcelo sa mi velmi hrat sa s nim… Ta posledna uz je cisto len ilustracna :D

  http://pemart.sk/takumar/takumar1.jpg
  http://pemart.sk/takumar/takumar2.jpg
  http://pemart.sk/takumar/takumar3.jpg
  http://pemart.sk/takumar/takumar4.jpg

  OdpovedaťOdpovedať
 59. Rado:

  @Peter: Vďaka za fotky! Myslím, že je to presne ten model čo mám ja. Pozriem sa keď prídem domov. Podľa toho žltého nádychu to bude na 99% model s tóriom.

  OdpovedaťOdpovedať
 60. Rado:

  Takže môj kúsok je model 37908, označenie “SMC Takumar”, som si na 95% istý, že ide o model s obsahom tória. Asi by som mal niekde kúpiť ten dozimeter, už len zo zvedavosti. Presondoval som svoje kontakty, ale nič z toho nevyšlo… :(

  OdpovedaťOdpovedať
 61. Peter:

  Tak ja by som ked mohol vybavit asi dozimeter niekde u nas na skole… Nemyslim si, zeby bol nejaky s tym problem, ale zalezi od cloveka. Napr. dnes som sa pytal jedneho asistenta na katedre a on povedal, ze je mozno v sklade nejaky, ale asi nefunguje. Mne z toho vyslo celkom tak, ze chcel mat pokoj hlavne, a aj keby fungoval… Zas za rohom mam katedru materialov a tam mi spoluziak vravel, ze maju podobne vecicky :) Cize mohol by som im napisat a potom sa u nich po dohodnuti stretka zastavit, keby suhlasili…vsak to je 5minut odmeranie, ci ozaj vyzaruje alebo nie :) ale zas som z Kosic :) ale mozno skusim este veduceho dilomovky sa nenapadne spytat :) Len ja verim, ze zajtra uz pojde moj z pivnice -> smer DE.. PS: ale ak by ho niekto chcel predam zo zlavou :D

  Este sa pristavim k tomu, ze ked som kupil povodne som ani nevedel, ze je to thoriove sklo, nakolko predajca na to neupozornuje. Nakolko sa jedna o asi ozajstny obchod je nepredstavitelne, aby v dnesnej dobe niekto predaval produkty s obsahom radioaktivnych casti bez oznacenia. Kupi si nieco take niekto nepoznajuc problematiku z akych amterialov sa niekedyvyrabali objektivy, bude ho mat pravidelne na nocnom stoliku kde spi, vedla postele a mozno po case…

  OdpovedaťOdpovedať
 62. Rado:

  @Peter: Myslím, že okrem mňa v našom klube asi nikto nemá záujem o žiariace objektívy, a ja už jeden mám, ale ďakujeme za ponuku. :)

  Čo sa rádioaktívnych vecí týka, v minulosti to bolo pomerne bežné, človek sa až čuduje v koľkých predmetoch sa to vyskytovalo, napr. staré hodiny s fosforeskujúcimi ciferníkmi, v minulosti sa tiež do farbív glazúry v tanieroch, miskách a pod. pridával urán. Niektorí si možno pamätajú aj plynové lampy, do ktorých sa dávala textilná “papučka” ktorá údajne až do 90. rokov minulého storočia bežne obsahovala tórium – ešte nejaké máme na chate…

  Skúšal som zohnať dozimeter v miestnych školách, a aj keď ich majú, a každý rok kalibrujú, tak tiež z rôznych dôvodov sa mi nepodarilo žiadny vybaviť.

  OdpovedaťOdpovedať
 63. jojo:

  Zdravicko Peter, skus sa mi ozvat prosim na jurik @ zazriva.net ohladom toho objektivu..

  OdpovedaťOdpovedať
 64. Peter:

  jojo: Napísal som mail práve :)

  OdpovedaťOdpovedať
 65. Peter:

  Tak a sme spat pri vybere objektivu :D

  OdpovedaťOdpovedať
 66. Rado:

  @Peter: Ja som za Flektogon 35/2.4 :)

  PS: začínam mať pocit, že by sme potrebovali na stránke samostatné fórum či čo?

  OdpovedaťOdpovedať
 67. Peter:

  Tak to by som bral uz teraz aj ja, len..ale napisal som jednemu panovi mozno uz budem mat stastie :) No dnes dosiel adapter, funkcnost neviem. Ked nie kupim nieco lacnejsie tj. Pentacon 50/1.8, alebo Carl Zeiss 50/1.8 alebo 2.8.. hlavne nech uz nieco mam a mozem skusat. A k PS…heh trocha vam to tu zahlcujem svojim nekonecnym pribehom :)

  OdpovedaťOdpovedať
 68. Daniel:

  Mám fotoaparát Praktikca a Tesar2.8/50 a Soligor 45-150 f/3.5 . Kúpil som Canon EOS 450D telo a adapter M42 bez Chip-u a aj s Chip- om po nasadení M42 s Chip-om fotoaparát nastaví MF, teda ručné ostrenie, ale ďalej už nepracuje po exponovaní objaví sa hlásenie — Err 01– Chyka komunikacie fotoaparátu s objektívom. Vyčistiť kontakty objektívu. Ten istý adapter ale na Canon EOS 400D dobre pracuje, indikuje ostrenie vynikajúco. Kde može byť chyba? Zistil som meraním, že kontakty fotoaparátu ku adaptéru M42 prilihajú. Že by Chip bolo potrebné naprogramovať? Výrobca udáva, že Chip pracuje aj na Av teda v priorite clony. Môžete my poradiť?

  OdpovedaťOdpovedať
 69. Rado:

  @Daniel: Najskôr ku režimom – áno mal by fungovať rovnako režim M aj Av. Pri režime Av si fotoaparát síce bude “myslieť”, že na objektíve je stále nastavená hodnota clony ktorú má naprogramovanú čip (napr. 1.0) ale reálne bude fungovať meranie expozície správne podľa toho ako bude zaclonený objektív. Treba si len dať pozor na správne nastavenie objektívov ktoré majú Auto/Manual prepínač.

  Čo sa problému na 450D týka, musí ísť o niečo v kontaktoch. Ja som mal napríklad problém s obyčajným adaptérom bez čipu, skratoval mi kontakty, no vtedy to bol Error 99. Samotný čip pokiaľ funguje dobre s jedným modelom EOS, tak by mal fungovať so všetkými – je to rovnako ako s objektívmi. Možnože je problém iba v jednom jedinom kontakte, a ostatné doliehajú dobre? Naozaj ťažko posúdiť takto na diaľku, ale držím palce aby sa Vám to podarilo vyriešiť.

  OdpovedaťOdpovedať
 70. Peter:

  Prave som nasiel v jednej diskusii, citujem:”Praktický návod na reversibilní úpravu pozdějších Heliosů a podobných M42 objektivů, které nemají A/M switch”

  link: http://chris.stingray.free.fr/Tuto/Modif_H44M4/Pinoche_H44M-4.html

  OdpovedaťOdpovedať
 71. Rado:

  @Peter: Skvelý návod, určite niekomu padne vhod. Vďaka za link, pridal som ho priamo do druhého dielu M42 seriálu, kde sa o kolíku píše.

  OdpovedaťOdpovedať
 72. Peter:

  Ak tomu dobre chapem, ked uz sa to dava spat na miesto, tak sa nastavi kruzok (prstenec) stale na to najnizsie f/x…

  OdpovedaťOdpovedať
 73. Rado:

  @Peter: No, po francúzsky bohužiaľ neviem, a ten preklad cez babelfish bol šialený, ale možno áno. Však človek to najľahšie zistí, ak to skúsi. Helios M44 sa dá kúpiť do 500,- Sk aj s poštovným. :)

  PS: Neodolal som a objednal som dozimeter, potom čo všetky zdroje zlyhali, skúsim do konca roka preveriť a dať dohromady informácie, a dať dohromady článok na tému takumara a jemu podobných.

  OdpovedaťOdpovedať
 74. Peter:

  Mám vyhliadnutý jeden objektiv, len cakam kedy poslu peniaze spat… a ked som dobre pochopil, ona chce cakat pokial jej nedojde spat objektiv, co je dokopy cca. mesiac stratenych nadeji kvoli takumarovi :)

  Ano asi to tak bude..kedze on tam pise nastavit f2 a helios-44 ma f2 najnizsie pokial viem.

  K ps: Kolko vysiel ten dozimeter ? :) Nie ze by som hned siel kupovat, ale tak, je dobre vediet ako, kde sa da kupit a za kolko priblizne:) Potom asi na akom principe funguje ten dozimeter? Ma v sebe nejaku radioaktivnu latku a s nou porovnava hodnotu radioaktivity meranej, alebo ma v sebe nejaku latku, nejaky prvok, ktory reaguje na radioaktivitu zmenou svojich napr. elektrickych vlastnosti…hm?

  OdpovedaťOdpovedať
 75. Rado:

  @Peter: Väčšina tých bežných dozimetrov používa geiger-müllerovu trubicu na detekciu ionizujúceho žiarenia. Princíp GM trubice je popísaný tu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Geiger-M%C3%BCller_tube

  Ten čo som objednal vyšiel na niečo cez 3000 SKK (digitálny, zobrazuje výstupnú hodnotu priamo v μSv/h alebo μRem/h). Niečo cez 1000,- SK vychádzali klasické praskajúce modely. Praskajúci sa dá poskladať aj doma, ale človek stále potrebuje GM trubicu, a už jej samotná cena (a dostupnosť) je taká, že sa viac oplatí kúpiť hotový.

  Dúfam, že keď to pôjde cez colnicu, nedostanem sa na zoznam teroristov. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 76. Peter:

  Toto som nejako ani netušil, že niečo také je :) ďakujem za odpoveď opať som sa posunul niekde ďalej.

  OdpovedaťOdpovedať
 77. Peter:

  Takže s Takumarom dopadlo všetko ok. Predavajúca bola veľmi vľúdna – poslala všetky peniaze a preplatila aj moje náklady na poštovné tam ako sľúbila, nemám slov. Klobúk dole pred týmto prístupom.

  Na ceste ku mne je nakoniec klasika: Pentacon 135mm f/2.8 MC. Vyšlo ma to za normálnu sumu s poštovným z UK cca. 900,- Sk.

  Najblizsie rozmyslam nad helios 77, Jupiter 85/2, MIR 37/2, pancolar 50ka… ale az dnes som mal peniaze a predsa uz som chcel nieco – uz doslova HOCICO a z UK mi dochadzaju veci rychlo:)

  PS: ako dozimeter? :)

  OdpovedaťOdpovedať
 78. Rado:

  @Peter: Gratulujem k Pentaconu, výborná cena. Ja som dnes zažil šok, a ako naschvál mi zásielka (CD) z Nemecka, odoslaná tento pondelok, prišla už za dva dni. V Nemecku sa muselo stať niečo strašné, že to takto urýchlili. :)

  Dozimeter ide z Ruska, a očakávaný čas je 2-4 týždne… viac ako z Austrálie alebo USA. Uvidíme.

  OdpovedaťOdpovedať
 79. Peter:

  Dobry vecer.
  Tak teraz som si vyzdvihol Pentacon. Hmm celkom som spokojny. Celkom, no velmi spokojny po tych asi 8mich zaberoch. Trocha si este musim zvykat a nezabudat nastavovat casy :) Trocha rozmyslat co, ako, kedy nastavit. Na moje skusanie a hlavne vobec UCENIE sa postacuje. Len nemam prednu krytku tak sa budem musite popozerat asi po niecom ako nahradu. Bud nejaky filter alebo nahradnu krytku made in china… len neviem aky to je zavit tak ale nemal by problem byt zistit to, kedze na objektive to nejako nevidim :)

  Jedna ukazka bokeh. Nakolko prave ten ludi najviac na tomto objektive zaujme. Hned od pc z ruky, ako som nasadil objektiv. Clonu presne neviem ale asi 22, vzdialenost cca.4m na chodbe, tma a v zadnej izbe uplna tma, s bleskom:

  http://pemart.sk/obrazky/bokeh_pentacon_135mm.JPG

  PS: prekvapilo ma, ze to startuje ako “raketa”, a no prevazuje objektiv cely fotak ale to je logicke :D Hlavne je, ze uz nieco doma mam…

  PS2: Tak este raz dakujem za vasu stranku, ktora ma priviedla na tieto “chodnicky”.

  OdpovedaťOdpovedať
 80. Peter:

  Ok clona bola na plnu dieru :) pozeral som ci mi sibe…

  OdpovedaťOdpovedať
 81. Rado:

  @Peter: Gratulujem ku objektívu. Neviem presne ktorú verziu máte, ja mám úplne prvú, ktorá bola totožná s pôvodným objektívom Meyer Orestor a pozná sa podľa 15 lamelovej clony s plynulou reguláciou. Nemá MC vrstvy a clonový krúžok je vpredu. Tento má filtrový závit 55mm, ale po našróbovaní slnečnej clony do neho sadne zacvakávacia krytka 58mm. Ja na ňom mám slnečnú clonu stále, lebo je citlivý na bočné svetlo.

  Novšie verzie (electric alebo auto MC) majú myslím tiež 55mm závit, ale vstavanú teleskopickú slnečnú clonu, clonový krúžok majú zaskakovací na strane bližšie ku telu, a 6-lamelovú clonu.

  Na tejto fotke:
  http://flickr.com/photos/immutability/2126999715/
  mám aj starú verziu totožnú s Orestorom (úplne vľavo) aj novšiu verziu (auto MC) ktorú som mal požičanú.

  PS: dnes mi došiel dozimeter, spravil som aj prvé merania, ale na výsledky a článok si budete musieť počkať, mám toho momentálne dosť, takže času veľa nezostáva.

  OdpovedaťOdpovedať
 82. Peter:

  Ďakujem za gratuláciu :) Ja mám (ako sa na to pozerám) tu novšiu verziu MC. Ako ste písali, má teleskopicku clonu – vysúvaciu. A keď dobre počítam aj 6lamiel, clonový krúžok bližšie k telu. Skúsil som zo “seťaka” front cap na pentacon a áno je to 55mm – sedí:) Zatial asi budem pouzivat tuto “nahradu”.

  Inak zatial najvacsi problem mi robi dosiahnutie ostrosti. Funguje mi potvrdzovanie zaostrenia, a pokial dosiahnem pipnutie riadne sa natrapim :)

  Ok, tak no som neskor zvedavý, čo zistíte z merania, ako aj na váš článok.

  OdpovedaťOdpovedať
 83. jojo:

  @Max:

  > Pani poprosim o radu, kde sa da k M42-kam dostat ? Rad by som ich pouzil k filmovemu adapteru > k HD digi kamere. Existuje v blave nejaky bazar?

  Zdravim Max, nemate nejake dalsie info o tom adapteri?
  Vdaka,
  jojo

  OdpovedaťOdpovedať
 84. Peter:

  @jojo: Tak nie som odborník na adaptér k HD digi kamere, ale čo som sa pozeral po nete teraz pár minút tak som našiel pár adaptérov k videokameram, len neviem, či práve to čo vy chcete:( Čo som ja našiel, vždy to je vo forme, že sa daný adaptér na jednej strane “našrubuje” na videokameru (tam sú rozdielne vonkajšie závity) a na druhej strane je vnútorný závit M42, kde sa “našrubuje” príslušenstvo s týmto závitom (M42). Tak neviem, či je to to čo hľadáte vy. Snáď som nestrelil úplne mimo tému :)

  Link:
  http://shop.ebay.pl/items/_W0QQLHQ5fAvailToZ163?_nkw=42mm++M42+Filter+Adapter+Ring&_sacat=0&_fromfsb=&_trksid=m270&_odkw=42mm+30%2F42+M42+Filter+Adapter+Ring&_osacat=0

  OdpovedaťOdpovedať
 85. tom3:

  Dobrý deň. Mám doma objektív Carl Zeiss Jena Tessar 2,8/50 s fotoaparátom EXA 500 a chcel by som sa spýtať ako by sa dal dostať na Canon 350D, pretože tento objektív nemá závit M42 (má bajonet). Ten Canon ešte nemám, ale chcel by som vedieť či to pôjde. Ďakujem za odpovede.

  OdpovedaťOdpovedať
 86. Rado:

  @tom3: Skúšal som niečo zisťovať, ale vyzerá to tak, že Exakta objektívy sa veľmi neoplatí “adaptovať”. Na Canon EOS sa síce robia adaptéry, ale sú drahé, čo som pozeral na eBay tak to vychádzalo na cca 1500,- Sk (49,79 €) bez elektroniky.

  Ďalší problém môže byť s kompatibilitou, pri tom adaptéri píšu, že sa nedajú použiť objektívy ktoré majú páčku na natiahnutie clony (nezmestia sa), a tiež pri niektorých full-frame telách naráža zrkadlo do adaptéra.

  OdpovedaťOdpovedať
 87. tom3:

  Vďaka Rado. Tak to sa mi potom oplatí kúpiť adaptér na M42 a nejaké iné objektívy.

  OdpovedaťOdpovedať
 88. jojo:

  @Peter:
  No, toto su redukcne kruzky.. pouzitie s filtrom alebo wide/tele konvertorom. Ono ten adapter je zrejme zlozitejsia vec, v principe predpokladam ze sa jedna o snimanie obrazu premietaneho na matnicu.. preto ma zaujimalo, ako to Max riesil ;-)

  OdpovedaťOdpovedať
 89. Peter:

  vedel som, ze to vyzera az prilis jednoducho s mojim riesenim :)

  OdpovedaťOdpovedať
 90. Peter:

  Hmm prave som si vsimol zaujimavu vec. Menil som objektivy, a chcel som dat dole z Pentaconu adapter (co sa mi nejako nepodarilo), pozeram na adapter a v nom maly, stieborny vysuchany kruh. Nakolko sa velmi nevyznam do stavby fotoaparatov, len predpokladam, ze na tom mieste sa kruti “screw” autofocusu :) Nepredpokladam z dlhodobeho pouzivania nejake vacsie negativum z funkcneho hladiska autofocusu… len ten zosuchany nater (neskor mozno aj kov) vo forme urcitej prachovej triesky niekde asi logicky bude odvedeny… a interny priestor fotoaparata je mu prirodzene cestou najlahsiou. Cize adapter s potvrdzovanim pre SONY A200 je pekna vec, len tato vlastnost konstrukcneho hladiska je pre mna novotou:)

  OdpovedaťOdpovedať
 91. Peter:

  hmm teraz pozeram na to lepsie… dnu to najskor nepojde, kedze je to nizsie polozene ako vstup do tela aparatu… hmm len ten adapter, ako dat dole..

  OdpovedaťOdpovedať
 92. Rado:

  @Peter: Zaujímavé – nemám s tým skúsenosť, keďže nepoznám telá Minolta/Sony, ale ošupovanie “prachu” z adaptéra je určite nepríjemné. Nedá sa na tele nejako prepnúť režim manuálneho ostrenia, tak aby stále fungovala indikácia, ale netočil sa ostriaci motorček?

  OdpovedaťOdpovedať
 93. jojo:

  Zdravicko,
  no ak sa toci motor AF tak to by malo byt pocut, nie?
  Kedze tam je adapter ktory sa tvari ako normalny objektiv AF, tak pokial je zapnute AF tak by mi to prislo ako normalne ze sa fotak snazi otacat motorom aby zaostril objektiv.. riesenie je vypnut AF.. mne to vlastne nepride ako chyba, ale prave ako spravna reakcia fotoaparatu – mam tu objektiv AF a ten (na zaklade cipu s potvrdzovanim AF) treba zaostrit – otacam motorom. V skutocnosti otaca ostriacim kruzkom fotograf.. takze vypnut AF a fotak sa uz nebude snazit otacat ostrenim objektivu. V chvili zaostrenia len potvrdi ze je zaostrene… takto by som to videl ja ;-)

  OdpovedaťOdpovedať
 94. Fer:

  Ma Pentacon six TL + 3 objektívy. Moze mi niekto poradit, aky digitalny fotoaparat si mam kupit, aby som mohol tieto objektivy vyuzit? Konkretny typ.

  OdpovedaťOdpovedať
 95. Rado:

  @Fer: S p-sixom je trochu problém :) Tie objektívy majú pokrytie stredoformátového políčka, takže sú veľké a ťažké (napr. taký Sonnar 300/4 ktorý má doma jojo). Je tam na druhej strane veľká vzdialenosť medzi objektívom a rovinou filmu/snímača, takže je tu veľká rezerva a existuje adaptér aj na Nikon (so zachovaním možnosti zaostriť na nekonečno), aj na Canon.

  Nevýhodou ale je že adaptér musí byť pomerne veľký a pevný, takže jeho cena je okolo 30 euro a viac, narozdiel od M42 adaptéra ktorý sa dá cez eBay zohnať už za nejakých 6 euro.

  OdpovedaťOdpovedať
 96. jojo:

  Doplnil by som ze existuje aj adapter z P-six na M42 zavit, a tak je potom mozne zasrobovat ten objektiv do kazdeho fotoaparatu, ktory ma M42 zavit, prip. sa da nan zalozit redukcia s M42 zavitom. Akurat asi pri tom Nikone je potom problem…

  OdpovedaťOdpovedať
 97. ceruzka:

  Ďakujem za info k M42, týždeň som tu bol denne a sledoval aj zaujimave linky.
  Narazil som tiež na jeden. Ten človek sa cez M42 pozerá skutočne rád!
  http://www.retrocamera.net

  OdpovedaťOdpovedať
 98. Rado:

  @ceruzka: Vďaka za link, zaujímavý blog!

  OdpovedaťOdpovedať
 99. rasto:

  Ahoj Perfektny clanok. Diky. Mam jednu otazku. Mam adapter M42 na Canon EOS, pouzivam manualne objektivy, vacsinou CZJ, ktore su super. Mam jeden problem, a to ten, ze sa mi zda, ze Canon konkretne 40D nevie zmerat expoziciu, mam adapter s cipom, ktory umoznuje potvrdenie zaostrenie. Mam nastavene bud manual alebo predvolbu clony. Canon podla expozimetra fotku skoro vzdy preexponuje, nie je mi jasne preco to tak je. Akoby sa telo chovalo tak, ze clonu udavanu cipom z adapteru (vacsinou je to 2,0) berie ako skutocnu a cas podla nej dopocita. Potom som sa dozvedel, ze existuje viacero typov cipov a niektore tieto cipy neumoznuju spravnu expoziciu. Mate podobnu skusenost? Neviem, ci je to pravda a ci preto kupovat iny adapter s lepsim cipom. Dakujem

  OdpovedaťOdpovedať
 100. Rado:

  @rasto: Mne sa to s obyčajným adaptérom stáva len vtedy, keď omylom nechám režim P :) Ale očakávam v priebehu týždňa v pošte adaptér s čipom na testovanie, tak dám potom vedieť.

  OdpovedaťOdpovedať
 101. rasto:

  OK, diky moc. Som zvedavy na test. Pouzivas len adapter bez cipu? Ja chcem otestovat adapter s novsim cipom, ktory by mal tuto vadu vraj eliminovat. Stoji 699 Kc. Len keby mal niekto zaujem.

  OdpovedaťOdpovedať
 102. Rado:

  @rasto: áno ja používam bez čipu na 20D, bez väčších problémov, už som si zvykol. Miro má 400D alebo 450D a ako vraví, pri tej matnici / malom hľadáčiku je ostrenie dosť o život.

  OdpovedaťOdpovedať
 103. Peter:

  Dobrý večer, po dlhom čase sa opať ozývam:P

  jojo: ďakujem za tie riadky ohľadom toho AF, heh asi to bude tak, najskor ano, moja chyba… ale, že mi to neprišlo nejako divné hneď… no nic zo skrutky AF mi takto zmizlo par mikrometrov kovu:)

  Pentacon som nakoniec predal (1-2 dni a už som mal predaj dohodnutý). Keď si teraz spomeniem ako som bojoval s adaptérom, aby som ho dal dole z objektívu. Boli dve možnosti, buď sa podvoli, alebo ho rozbijem, a niekedy zazneli z jeho útrob všeliake zvuky… Premietal som si ako sa nasadzoval, či netočím do zlej strany, ale nejako sa zasekol a odniesol si to adapter zoškrabnutím čierného náteru, a takisto objektív, niekoľkými škrabancami. Neviem ako Vám ide dávanie adaptérov dole, nopo tejto skúsenosti, do budúcna asi budem mať na každý objektív jeden zvlášť:)

  Inak s Pentaconom 135mm f/2.8 som bol v celku spokojný, a keď budem pozerať po podobnom ohnisku tak asi si ho kúpim ešte raz, ale tú verziu 15lamelovú, čo má Rado, prípadne Sonnar.

  Teraz, je na ceste ku mne HELIOS 44M-6, tak som naňho zvedavý :) Mal by byť ako nový, nepouživaný. Trocha som ho preplatil, ale súrne niečo potrebujem, keďže som všetky skla rozpredal. Pripájam k tejto príležitosti zaujimavý link (snáď som ho už neuvádzal):

  http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/lenses/index.htm

  Je tam porovnanie sovietských objektívov, z ich rozlíšením v strede a na okrajoch a nejaký popis. Mne osobne to pomohlo, urobiť si aspoň aký taký prehľad, a dozvedieť sa, že je rozdiel v tom čísielku za pomlčkou “44M-?”, kdežto z počiatku som tomu nepripisoval nejaký význam (ovplyvnený trošku tým, ako je terajšie Sony AF 50mm f1.7, v podstate nie je veľmi vzdialene od MINOLTA AF 50mm f 1.7 RS), mysliach si, že nové série nemožu byť výrazne lepšie. Ale keď sa pozriete do tej tabuľky, tak rozdiel tam je. A tak som zháňal Helios so “6” za pomlčkou, nakoľko “7” som nevidel ani jeden kus… ešte nikdy. Chcem upozorniť, že to porovnanie v rámci týchto hodnot, platí len medzi sovietskými objektívmi. A ako je známe v rámci sovietských objektívov, pri niektr. typoch sa može kvalita kus od kusu značne líšiť. Tak na dnes by stačilo, ale predsa ma napadla otázka :)

  Keďže je téma “Pár slov o adaptéroch”, má niekto z vás skúsenosti s adaptérom, ktr. sa fotografuje makro, kde sa objektív otočí. Vyzerá to nejako takto:

  http://www.anestore.com/images/acess/ring/rev58nik/rev.jpg rozmýšlal som, žeby som si na ten helios niečo také zadovážil. V popise je:”This lens mount adapter allows any 52mm lens become a Marco lens on Minolta Ma and sony A mount camera body.”
  Myslia tým, že:”Thread for filters”. má byť M52, ako to má Helios?

  OdpovedaťOdpovedať
 104. Peter:

  …do tretice vsetko dobre :)

  Tak po tretikrat skusam pridat po dlhej dobe prispevok. Raz som si ho zmazal sam, druhykrat mi ho nepridalo (pre mne neznáme dovody).

  Začnem hlavnou otázkou:) Mal už niekto z Vás česť z adaptérom, ktorý umožní pripojiť na telo zrkadlovky objektív obrátene, a fotiť s tým makro. Hm, ak áno, aké boli vaše skúsenosti? Objednal som si pred týždňom HELIOS 44M-6, a pozerám, že:”Thread for filters”, má M52, čiže 52mm, popozeral som sa po nete a našiel som niečo takéto:

  http://www.anestore.com/images/acess/ring/rev58nik/rev.jpg

  v popise je :”This lens mount adapter allows any 52mm lens become a Marco lens on Minolta Ma and Sony A mount camera body.” Tak sa len chcem ubezpečiť či rozmýšľam správne a malo by to umožniť pripevnene Heliosu obrátene. Už som napísal aj predajcovi, tak keď sa podelím.

  Po skúsenostiach z nepochopením ako funguje adapter s chipom a autofocus (ďakujem jojovi, malo by to tak ozaj byť , keď nad tým uvažujem… len sa čudujem, že mi to neprišlo ani trošku divné, a mikrometre z kolíka ubúdali :) )

  Ešte sa pozastavím pri heliose, neviem či som tu dával tento link – porovnanie sovietských skiel, zaujimavé je najma z pohľadu rozlíšenia v strede a na okrajoch :

  http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/lenses/index.htm

  OdpovedaťOdpovedať
 105. Peter:

  Porovnanie ruskych skiel:
  http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/lenses/index.htm

  OdpovedaťOdpovedať
 106. Marian:

  Velmi zaujimava diskusia a zasluzny cin, ze venujete svoj cas na vzdelavanie inych.
  Niekedy po r. 1993 som kupil niekde na burze za facku (cca 2000 Sk) uplne novy Zenit so 4 objektivmi. Fotoaparat raz fungoval, inokedy zasa nie (nieco so zavierkou), takze som ho zakratko odstavil. Mimochodom, pozrel som si nejake ruske stranky a so zenitmi sa tam stale culo obchoduje. V r. 2007 sa rozhodlo, ze budu vyrabat aj digitalne aparaty, ale nezistil som, ako to dopadlo, nemal som uz na to nervy, ale zda sa, ze doteraz este nic nie je v predaji.

  Ked som natrafil na vasu stranku, napadlo ma, ze tie objektivy by som mohol vyuzit. Konkretne napr. s Nikonom D40. Niekde pisete, ze pre Nikon je potrebna redukcie s optikou a ze ta optika je problem, lebo znizuje kvalitu snimok. Chcel by som sa spytať, ze aka je asi miera znehodnotenia vysledneho produktu po pouziti takejto redukcie, ci sa vobec oplati zaoberat sa s tym.

  Este jedna vec. Pri pouziti redukcie bez optiky a pri vysokej clone pisete, ze sa da zaostrit s 300 mm objektivom na cca 50 m. Znamena to hornu hranicu hlbky ostrosti, alebo objekty v tejto vzdialenosti vidim ostro v hladaciku a na snimku moze byt ostrost posunuta smerom k nekonecnu, pripadne – pri dostatocne dlhom objektive – az na nekonecno? Vopred dakujem za odpoved a sucasne sa ospravedlnujem za asi nie moc odborne polozene otazky.

  OdpovedaťOdpovedať
 107. Rado:

  @Marian: Ohľadne miery zníženia kvality výslednej fotografie sa neviem zodpovedne vyjadriť – ono to závisí od kvality optického člena v redukcii, a keďže sme tú redukciu nemali v rukách, nemôžeme to posúdiť. Jej cena bola vyššia než sme boli ochotní zaplatiť na testovacie účely. Bude to závisieť aj od toho, z akého zdroja redukcia pochádza – najhoršia varianta by bola ak by išlo o nejakú plastovú šošovku – to by skutočne nemalo zmysel.

  Čo sa zaostrenia týka, mám pocit že tých 50m bola hraničná vzdialenosť zhodnotená z výslednej snímky v PC – teda nie stred roviny ostrosti, ale jej koniec. K tomu by sa ale mal vyjadriť náš Nikonista. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 108. Miro:

  @Marian: @Rado: Ostrost v hladaciku presne zobrazuje ostrost na vyslednej fotografii (logicky vsak je to zrkadlovka). S adapterom bez optickeho clenu nie mozne zaostrit na nekonecno. Kde je ta hranica ze sa zaostrit este da to zavisi od konkretneho objektivu. Ja som skusal 135mm sklo a zaostril som cca na 10-15m. Kto ale foti makro tak jemu tato vlastnost moze pomoct tym ze zaostri blizsie ako pri plne kompatibilnom tele M42.

  OdpovedaťOdpovedať
 109. Rado:

  @Peter: Áno je to tak – adaptér umožní namontovať objektív s 52mm filtrovým závitom na telo zrkadlovky obrátene. A vďaka za link na tú stránku s porovnaním sovietskych objektívov. :)

  Ospravedlňujem sa za tie komentáre – z nejakého dôvodu boli zaradené vo fronte ako spam, a objavil som ich tam až dnes.

  OdpovedaťOdpovedať
 110. jojo:

  @Peter:
  Zdravicko Peter, ano je to reverzne nasadeny objektiv. Ten adapter je velmi jednoducha vec, da sa to jednoducho narezat na sustruhu z kuska zeleza, hocijaky sustruznik to raz dva spravi, len treba vediet priemery oboch zavitov, sirku tej obruce a stupanie zavitov. Myslim ze za flasticku urobi hocijaky sustruznik ;-)
  S pozdravom J.Jurik

  OdpovedaťOdpovedať
 111. Peter:

  @Rado: Heh, ale všimnite si časy mojích príspevkov, ktoré uviazli v spame. Stále to bolo niečo pred polnocov, a človek unavený, ťažko píše svoje myšlienky a stále mu to mizne niekoľko dní za sebou… už som myslel, že mám halucinácie :)

  @jojo: hmm, tak keď nad tým rozmýšľam… je to dobrý nápad. Uvidíme čo ponúkne helios, ci mi to zatial na fotenie nejakych fotiek predmetov na predaj postaci. Ocakavam o nieco horsie vysledky ako ma zenitar-m f1.7, ale snad nie velmi, a ten dopadol v jednom teste celkom ok, pri porovnani s terajsimi sklami.

  Len neviemči pamatáte, ako som tu dával link na to ako to vyriešiť u heliosov s tým kolikom…ani som nevedel ako sa mi to teraz, ked mi dojde zide :)

  OdpovedaťOdpovedať
 112. Rado:

  @Peter: No, tentokrát príspevok čakal vo fronte na schválenie, nie v spame, jedno lepšie ako druhé! :)

  Ja sa budem opakovať, ale mne sa na drobnú produktovú fotografiu osvedčil práve ten Flektogon 35/2.4 – a s medzikrúžkami aj na supermakro.

  OdpovedaťOdpovedať
 113. Peter:

  Tak dosiel Helios :) Spravil som zatial asi 5foto, a zistenia:

  – Stare skla asi ozaj treba nakupovat bud od znamych, alebo cez znamych. Vsetky zatialco som mal v ruke, a kupene, sa od popisu lisili a bohuzial nikto nie je ako ja. tym chcem povedat, ja ked nieco predavam davam detailnypopis o vsetkych chybach. Nap. tu pri heliose, nejaky prach vnutri skrabance, take vlasocnice ci co, namalej ploche, na foto by nemalo byt vidiet, ale nechapem preco to nepovie clovek, vediet o tom netaham cenu tak vysoko, kedze mal byt uplne novy…

  – K adapteru. No ako sme sa tam bavili, zeby mal potvrdzovat, ze je dokonalo zaostrene, aj ked bude v nastaveni M a nie ako som skusal, co tym tocilo, ked som mal A a zavit mi “zarezaval” do adapt. No tak dal som do M, a zaostrenie nepotvrdzuje – (aleb nie som schopny na tolko zaostrit, aby potvrdilo :) ) DOPLNOK: No teraz som skusil zapnut AF a zaostrit, a potvrdilo mi to zaostrenie.

  OdpovedaťOdpovedať
 114. Rado:

  @Peter: Opäť sa ospravedlňujem za oneskorené zverejnenie príspevku. Nerozumiem prečo to robí. :(

  K tej smole s inzerátmi, v klube máme také porekadlo: “Mať šťastie ako Miro K.” :) Občas sa to bohužiaľ stáva skoro každému z nás, človek s tým asi nič nenarobí. Mojimi rukami napríklad prešli 2 kusy úplne nového objektívu Tokina AT-X Pro 116, a ani jeden z nich nie je dokonalý (centrovacia vada). Teraz budeme ale testovať tretí, kúpený cez inzerát, a vypadá to, že by mohol byť lepší než tie 2 nové…

  OdpovedaťOdpovedať
 115. Alžbeta:

  zaujímavý článok, momentálne zháňam info o adaptéroch, pretože mám objektív Minolta MC Rokkor 58mm, 1.4, a chcem kúpiť digitálnu zrkadlovku, s ktorou by mi dobre fungoval. Nevedel by mi niekto poradiť na akú značku sa mám orientovať? Najprv som uvažovala nad sony A 200, pretože má optickú stabilizáciu v tele, ale v článku píšete, že to je neúčinné s týmito starými objektívmi, tak teraz neviem. Má niekto skúsenosti so starými Minolta objektívmi?

  OdpovedaťOdpovedať
 116. Peter:

  @Rado: No asi mám veľmi výnimočnú mailovú adresu:) Tak dnes som ten objektív opäť rozobral, vybral izoláciu z kábla, aby fungovala clona a zbalil -> Smer UA. Takýmto sposobom postupne poskúšam všetky M42 objektívy, cenovo dostupné mojej peňaženke… Človek ale aspoň zisťuje, čo mu viac vyhovuje. Tak z mojho pohľadu by sa mi najviac hodilo niečo okolo 135 a niečo okolo 35 a nižšie.

  @Alžbeta: Nie som odborník na tento typ objektívov, ale počítam, že adaptér, prípadne kombinácia adaptérov, ktorá uožni pripojiť tento objektív na fotoaparát sa nájde. Povodne som rozmýšľal aj ja nad nejakým MC rokkor, ale bol som lenivý hľadať bližšie info, keď je tu toľko M42 objektívov, a doma som mal adaptér M42.
  Napíšem svoje skúsenosti so Sony A200, keďže máte záujm o to, čo mám ja doma. V tejto “entry” kategórií má každá značka nejakého svojho zástupcu. Rozdiely medzi nimi sú podľa mňa pre bežného užívateľa v podstate zanedbateľné. ale každý výber má určité výhody a nevýhody. Napr. napadá ma jedna z nevýhod A200, vysoký šum pri vyšších ISO, ale neviem ako vy, ale ja do ISO 1600 až tak často nefotím, naopak menu, ergonómia ovládania, ktr. bolo zo začiatku pre mňa španielská dedina, je zrazu tým čo by som nemenil, takisto patrí A200 k tým najmenším zrkadlovkám. Vyzerá skor ako UZ. Niekto to považuje za nevýhodu, a ja naopak za veľkú výhodu:) Osobne som najprv chcel pentax K200, ale cena A200 ma presvedčila, a aj ako píšete možnosť použitia objetívov minolta AF. Celkovo objektívov použiteľných pre “alpha mount” je jedným slovom veľa. Dostatočný výber, pre každého. Na stránke dyxum.com nájdete väčšinu a recenzie na nich. Ja tam v troch kategóriách (Fixed, macro, zoom) vidím dokopy: 324 objektívov použiteľných pre “alpha mount”. myslím si, že je to dostatočný výber ak pripočítame ďalšie manuálne objektívy. Na spomínanej stránke si možete, ako som už spomínal, prečítať recenzie, a presne si prečítať o jednotlivých objektívoch. Ale problemy s týmito objektívmi, ich použitím na “alpha mount” nebývajú.

  V prípade, že budete mať záujem o kúpu Sony A200, možem Vám predať svoj(ešte rok a pol v záruke), ktorý nemá v mojích rukách momentálne žiadne využitie:) V prípade záujmu mi napíšte na pemart(zavináč)pemart.sk

  OdpovedaťOdpovedať
 117. jojo:

  @Alžbeta:
  Zdravim Vas. Juj, niektore Rokkory su vraj legendarne objektivy, podobne ako napr. Carl Zeiss..
  Avsak s manualnymi MD objektivmi od Minolty je problem, taky ako napr. s M42 objektivmi na Nikone: su konstruovane tak, ze keby sa Vam ich aj podarilo pripevnit na telo bezne dostupnej zkadlovky, s rozumnou sirkou adaptera, tak skrz vzdialenost posledneho clena od filmu/cipu nebudete moct zaostrit napr. na nekonecno, proste zrejme len ako makro objektiv.
  Normalne pouzitie je mozne dosiahnut, riesenia su dve:
  1.Adapter s optickym clenom – zrejme degraduje kvalitu objektivu – da sa kupit
  2.Hardwarova uprava, odstranenie casti objektivu, atd.. :) da sa to urobit, videl som tuto upravu pre Canon redukciu, keby som prisiel k nejakemu Rokkoru rad by som to vyskusal urobit ;-)

  Moj osobny nazor je, ze v pripade redukcie s optickym clenom, straca vyznam pouzitie MD objektivu na normalnej zrkadlovke, pretoze ocakavane znizenie kvality degraduje objektiv. Vtedy je rozumnejsie asi zaobstarat si AF objektiv k tomu/ktoremu systemu. Moznoze pripadna vysoka svetelnost MD objektivu by zavazila pri takomto rozhodovani.
  Druha moznost je pre dobrodruhov, harwarova uprava objektivu, treba vsak byt zrucny, ale da sa to (a celkom ma to laka :)

  Majte sa, s pozdravom
  J.Jurik

  OdpovedaťOdpovedať
 118. Alžbeta:

  Ďakujem za odpovede. Je škoda, že to nepôjde bez problémov, lebo ja mám k tomu objektívu citový vzťah :-) a nenechám mu ublížiť nejakými Harvardovými úpravami :-). Môj otec ho v ´75tom doniesol priamo z Japonska a je na neho patrične hrdý a strašne bol šťastný, keď som sa o neho začala zaujímať, že by som ho využila.
  Mne by možno nevadilo ani to, že sa nedá zaostrovať na nekonečno, lebo ho chcem používať hlavne na portréty a možno nejaké makro, kvôli tej dobrej svetelnosti, určite nechcem ísť cestou redukcie s optickým členom. Našla som redukcie na Sony a Canon a neviem sa rozhodnúť ktorý kúpiť. Divné, že vyberám foťák k objektívu :-)
  Peter načo si kupoval to Sony, keď ho nepoužívaš? Však kúp poriadny objektív a treba fotiť
  PS: prečo mi všetci vykáte?

  OdpovedaťOdpovedať
 119. Rado:

  @Alžbeta: My sme tu všetci takí slušní, tak vykáme. :)

  Ja ale pridám zákulisnú informáciu o tom, že jojo presedlal a prešiel zo stajne Minolta do stajne… ale veď nech sa pochváli sám. :)

  Osobne, ak by som mal opätovne voliť, asi vyberám medzi Canonom a Nikonom, ako vedúcimi firmami na trhu DSLR s najväčšou perspektívou do budúcnosti. Pentax mi bol tiež vždy sympatický, Sony sa síce snaží byť dôstojným následníkom tradície Minolty, ich fotoaparáty sú papierovo skvelé, no kvalita obrazového výstupu (najmä čo sa šumu týka) dosť zaostáva.

  OdpovedaťOdpovedať
 120. Alžbeta:

  tak som sa na 99% rozhodla pre canon 450D, majú dobrú akciu vo fotolabe. Tiež ma od toho sony odrádza ten šum, čo som pozela nejaké recenzie. Jedine ma tam lákala optická stabilizácia v tele, ale keďže s mojim objektívom to nefunguje, tak je canon určite lepší.

  OdpovedaťOdpovedať
 121. jojo:

  @Alžbeta:
  Alzbeta, resp. kto chce kupovat pouzivany Canon… moj osobny nazor je, ze radsej si kupit 20D/30D ako 400/450D.. tych par Mpix navyse je uplne nepodstatnych, kvalita zaberu zavisi skor od objektivu. Mozno nevyhoda je ze 20D ma mensi displej, ale ergonomia a spracovanie tela je podstatne lepsie.. Horsia situacia je vsak pre tie zeny – ktore maju mensie rucky, pretoze tie destiatkove aparaty su dost vacsie a tazsie, a zrejme by sa zene pri dlhsej praci s fotakom zle manipulovalo. Najlepsie by bolo keby si si to mohla odskusat niekde kde sa to da chytit do ruk. PS: Ano, zmenil som z Minolty 5D (s ktorou sa podarilo mnoho peknych zaberov) na Canon 30D, hlavne koli sumu.. ;-) tym vsak nevravi ze ta Minolta bola zla… viacere ine fotaky este stale mozu na ergonomii tej Minolty cosi odkukat ;-) skoda len, ze to prebralo Sony :(

  OdpovedaťOdpovedať
 122. Rado:

  @jojo: Minolty mali (majú) výbornú ergonómiu, môja staručká A2 (EVF fotoaparát) sa mi za grip držala lepšie než Canon EOS 400D. Ale ako jojo hovorí, snímače boli slabšie, a Sony v tejto tradícii zatiaľ tak trochu pokračuje. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 123. Peter Matunák:

  Dovolím si skromne, ale predsa ponúknuť Vám prehľad komplet adaptérov, ktoré existujú – na všetky značky.

  Link na .pdf (formát A3):
  http://rapidshare.com/files/219151739/Matica_kompatibility_-_Redukcie_na_objekt_vy.pdf.html

  V riadkoch je uvedené telo, v stĺpcoch objektív.
  Ak je uvedené – fajka P645, znamená to, že existuje pre Pentax 645. Je to vysvetlené dole.

  OdpovedaťOdpovedať
 124. rbr69:

  pouzivam eos 400D, kedze normalne ma bajonet eos ostre kolme hrany, ktore do seba presne zapadaju (objektiv/telo) na redukcii je ale sikmy nabeh, co sposobuje pri tazsom objektive po nasadeni na telo ciastocnu volu a sposobuje to pri urcitej polohe (kedze manualne ostrenie ide trosku tuhsie), ze kontakty cipu na konfirmaciu ostrenia neprenesu spravne informaciu (clona vtedy = 0 nie 2) a vtedy ide do Err01 a musim restartnut telo ;-(
  Bud sa mi moja redukcia ´vyvaklala´ alebo to je vseobecny problem, mozno skusim inu redukciu. Ked fotim na vysku mam ten problem skoro vzdy.
  Pouzivam Helios 44-4 58/2, CZJ Sonnar 135/3.5 a CZJ Sonnar 200/2.8 (to uz je vaha 1.2 kg)

  OdpovedaťOdpovedať
 125. Rado:

  @rbr69: Skúsil som teraz obidve moje redukcie – sú to také tie strieborné a ťažké, jedna s čipom a druhá bez, ale ani pri jednej som nezistil vôľu. Skúšal som ich síce len s ľahkým flektogonom 35/2.4, ale aj keď som s ním kýval do všetkých strán, držal pevne.

  Keď som sa na tie moje redukcie pozeral, tak majú na hranách jemne skosené tie 3 úchyty ktoré sú po celom obvode, Canon aj Tokina objektívy ich majú kolmé, ale myslím že toto by to spôsobovať nemalo.

  Ja som mal ale iný problém s objektívom Pentacon 135/2.8 kde mi tiež ide ostrenie pomerne tuho – pri ostrení som ho viackrát vyšróboval z redukcie :)

  OdpovedaťOdpovedať
 126. rbr69:

  @Rado:
  ok, dik za odpoved, vyzera to, ze by som mal asi kupit novu redukciu … uz som si ju aj objednal http://foto.bazos.sk/inzerat/1681710/Adapter-M42–Canon-EOS-s-chipom.php
  Dam potom vediet skusenost s nou, uvidim ci aka bude tvrdost, ci sa nevyvakla a ci sa bude dat ostrit na nekonecno (podla vysky/hlbky redukcie).
  Nemas skusenost alebo nejaky tip na redukcie roznych vyrobcov … Hama, polske dovozy noname, Hong Kong redukcie, … ?

  OdpovedaťOdpovedať
 127. Rado:

  @rbr69: No, ja som zatiaľ redukcie objednával vždy cez eBay z Číny/HK, a zatiaľ som s nimi spokojný. Tá s čipom, ktorú mám teraz, vyzerá presne tak isto ako tá v uvedenom inzeráte – má navyše plochu na zatlačenie kolíka pre objektívy ktoré nemajú A/M prepínač, ale mám obavu, že mi práve táto redukcia pokazila clonu na Pentacon 200/4 tým, že kolík pretlačila príliš hlboko. Potvrdiť to ale neviem, zatiaľ som ho neotváral, a na flektogone mi problémy nerobí.

  Všetky tieto redukcie boli vždy nepatrne tenšie než je potrebné, takže s väčšinou objektívov sa dá ostriť až “za nekonečno” :)

  OdpovedaťOdpovedať
 128. rbr69:

  @Rado: dotycny co to predava tvrdi.ze to je HK dovoz, uvidim, to za nekonecno mi neva, horsi by bol opak. To s tou tuhostou ostrenia, mal som pri mojom Sonnar 200/2.8 tiez pocit tuhsieho chodu ostrenia, dal som ho do servisu http://www.fotoservis.ponuka.net/ precistit a premazat za cca 10€, tak ked pride nova redukcia skusim ci ho aj opticky dobre poskladali :) ale ostrenie uz ide lahsie.

  OdpovedaťOdpovedať
 129. rbr69:

  Co hovoris na tieto nove typy redukcii EMF AF Confirm Adapter pre EOS (su pre rozne typy bajonetov/zavitov m42, Contax, Nikon … http://cgi.ebay.co.uk/EMF-AF-confirm-M42-lens-2-canon-adapter-eos-rebel-serie_W0QQitemZ370 235294848QQcmdZViewItemQQimsxZ20090727?IMSfp=TL0907271710001r38755
  malo by sa jednat o programovatelne redukcie, mali by sa dat aj s manualnymi sklami jednoduchsie fotit pohyblive objekty, …

  OdpovedaťOdpovedať
 130. Rado:

  @rbr69: Podľa popisu to vyzerá zaujímavo. :) Tá možnosť, že telo vie aká je reálna ohnisková vzdialenosť manuálneho objektívu je asi najviac dôležitá pre značky ako Minolta/Sony alebo Pentax, ktoré majú optickú stabilizáciu v tele (pohybom snímača) lebo tam je ten údaj nevyhnutný na funkciu stabilizácie. Pri Canone, okrem správneho údaja v EXIFe, neviem či to bude mať vplyv na meranie? Ale ktovie…

  Momentálne ale nemám veľmi čas ani voľné prostriedky na to aby som skúšal ďalšiu redukciu… :)

  OdpovedaťOdpovedať
 131. Samy:

  Ahoj!
  Píšeš, že staré objektívy sa na Nikonoch nedajú plnohodnotne využiť, lebo neostria na nekonečno. Čo potom povieš na tento adaptér?: http://www.rugift.com/photocameras/nikon_lens_adapter_with_lens.htm

  V popise sa tam píše: The AF doesn’t function but it allows to keep the infinity focus !
  Keď tomu svojou mizernou angličtinou dobre rozmiem, znamená to, že adaptér umožňuje ostriť na nekonečno. Alebo sa mýlim? Pýtam sa preto, že som si nedávno kúpil zrkadlovku a rád by som si obstaral aj nejaké tie manuálne objektívy.

  Poznáš ten adaptér alebo s ním máš nejaké skúsenosti? Oplatí sa ho objednať?
  Poradíš?
  Dík!

  OdpovedaťOdpovedať
 132. Rado:

  @Samy: Už si ani nepamätám, či sme to v článkoch niekde spomínali, no tieto adaptéry používajú dodatočnú optiku na to aby bolo možné dosiahnuť zaostrenie na nekonečno – inými slovami v adaptéri je “sklíčko” a nie je to len prázdny kovový krúžok.

  Z toho vyplýva že samotný adaptér ovplyvňuje výslednú kvalitu kresby, pretože tvorí ďalší kus skla na ceste svetla ku snímaču. Výsledná kvalita obrazu teda závisí od toho, aké sklo to je. Či je to plast, alebo kvalitné optické sklo s antireflexnými vrstvami. A keďže je to z Ruska alebo z Číny, ťažko vopred odhadovať o čo vlastne ide.

  Chceli sme to vrámci klubu pôvodne vyskúšať ale odradila nás cena, takže osobnú skúsenosť s týmto adaptérom nemáme, a nevieme ani posúdiť ako veľmi sa jeho “optika” prejaví na výslednej kresbe.

  OdpovedaťOdpovedať
 133. Duke:

  @Ľuboš: mam Pentax Kx, len dnes mi dosiel adapter, ale celkom do pohody, mam na tom helios 44 m 6 zo zenitky XP, pri zaostreni to pekne pipne, a tie casy su pri clone f2 podstatne pouzitelnejsie ako pri setaku f3.5.. nebe a dudy.. super

  OdpovedaťOdpovedať
 134. Dodo:

  Mate skusenosti s redukciami na bajonet Pentacon six…mam Pentax Kx a objektiv:Flektogon 4/50…Sonnar 2,8/180
  dakujem

  OdpovedaťOdpovedať
 135. Rado:

  @Dodo: Už sme to vyššie v diskusii spomínali: adaptéry na P-Six existujú, ale tým že sú pomerne masívne, tak sú (relatívne) drahé – okolo 30 euro. Z toho dôvodu sme ich v rámci klubu ešte osobne nevyskúšali. :)

  OdpovedaťOdpovedať
 136. Dodo:

  @Rado: No ved prave cena je od 30 do 100 € a novu pod 50€ nekupite… vela fotografov ma od toho odhovara…ale ja by som to predsa len rad vyskusal, preto chcem radu od niekoho kto ma s nou “dobre” skusenosti …..o redukciach M42 je toho na forach vela ale o P-six-skoro nic….asi to pre nieco bude…aj tak dakujem

  OdpovedaťOdpovedať
 137. Rado:

  @Dodo: Na eBay sa dali zohnať aj nové čínske P-Six redukcie od tých 30 €, aspoň tak nejako to vychádzalo za tie najobyčajnejšie keď som ich naposledy hľadal. Každopádne budeme veľmi radi, ak sa po prípadnom vyskúšaní podelíš o skúsenosti! :)

  OdpovedaťOdpovedať
 138. Jozef:

  Ahoj všetkým..Tiež som na podklade tejto stránky našiel doma zrkadlovku Pentaxlex SF/kinofilm/s obj.Helios 44M 2/58-svetlost 16-2.Nakoľko mám Olympus 450 chcel by som radu skusenejšich ..Tiež sa mi zdaju objektívy veľmi drahé a lacné setové nemaju dobru kresbu…Zaujal ma článok a nedá mi mám zavit na oly.58..Díky všetkým Jozef

  OdpovedaťOdpovedať
 139. Tono:

  Práve som si kúpil jednoduchú redukciu M42 na bajonet na Nikon D90 pretože mám staršie klasické zoomy na kinofilm od firmy Exakta a Praktica a zistil som, že sa nedá merať expozícia a clona sa nedá nastavovať. Dá sa to nejako vyriešiť ?

  OdpovedaťOdpovedať
 140. Rado:

  @Tono: Väčšinou treba nastaviť telu režim M alebo A, ignorovať clonu nastavenú na tele, a nastaviť ju iba prstencom na objektíve. Ak sú to objektívy s prepínačom A/M (auto-manual) tak treba vyskúšať obidve polohy – pri jednej sa clona zatvára iba pri zatlačení kolíka, a niektoré M42 adaptéry kolík nezatláčajú. Ak sú to objektívy s kolíkom, ale bez prepínača, je treba ich mechanicky upraviť, aby bolo možné clonu zatvárať (ak máte adaptér ktorý kolík nezatláča).

  Čo sa týka merania expozície, poprosím nášho Nikonistu o info, či treba niečo zvlášť nastavovať na tele.

  OdpovedaťOdpovedať
 141. Pavel Oravec:

  @Jozef:
  Mám OLYMPUS E-510 (to je asi trochu dokonalejší ako ten TVoj ale osadenie objektívu zhodné) a používam objektívy z EXAKTY aj Praktica.
  Parcujem tak ze nastavím predvolbu “A” programu, zaostrím a potom zacloním, vypočítanu hodnotu exp vidím v hladaciku. Funguje to spolahlivo. Redukcie mam od “www.matunak.sk”

  OdpovedaťOdpovedať
 142. Dalibor:

  Zdravim vas Pani chcel by som reagovat na debatu okolo takumaru 50/1,4.
  a na prispevok
  # Rado:
  19.11.2008 at 19:54 reagovať

  “PS: dnes mi došiel dozimeter, spravil som aj prvé merania, ale na výsledky a článok si budete musieť počkať, mám toho momentálne dosť, takže času veľa nezostáva.”

  zaujmalo by ma ako dopadlo meranie.Chcem si kupit SMC 50/1,4 a eset vaham kvoli tomu ziareniu.
  Za skoru reakciu dakujem.

  OdpovedaťOdpovedať
 143. jojo:

  @Dalibor: No pokial viem, odkedy ho ma, spavaju so zenou s pekacmi na pupku, rybicky maju nejake velke oci, susedov pes akosi viac steka, lebo mu narastla druha hlava, a v noci nemusia na chodbach svietit.. a dozimeter poslal na reklamaciu, zlomila sa rucicka :)

  OdpovedaťOdpovedať
 144. Rado:

  @Dalibor: Chcel som sa vyhnúť nejakým nepresnostiam, a preveriť čo najdôkladnejšie všetky informácie, a skončilo to tak, že (samostatný) článok ktorý mal na tému rádioaktívnych objektívov vzniknúť, dodnes nevznikol. :(

  Zo všetkých informácií, ktoré som zozbieral, som dospel k záveru, že pri bežnom používaní by človek nemal byť vystavený nebezpečným dávkam žiarenia. Ak sa dobre pamätám, žiarenie bolo merateľné do cca 50-60cm, skutočne silné bolo možno do 2cm od zadnej šošovky (ktorá obsahuje tórium).

  Rozhodne sa nesmie používať ako lupa (pozeranie okom priamo do zadnej šošovky) a radšej ho skladujem mimo obytných priestorov, aj keď to asi nie je nevyhnutné. Nefotím ním, ale to je otázkou toho, že u mňa posledné roky nastal fotografický útlm, takže nefotím ani svojou Canon 50tkou. Má ale jednu obrovskú výhodu, s dozimetrom sa dá pomerne ľahko nájsť aj v pivnici :)

  @jojo: Našťastie je digitálny. :D A hrniec som skúšal, tlmil len nepatrne. ;)

  OdpovedaťOdpovedať
 145. Dalibor:

  Rado
  vdaka , tak teda idem do toho.dufam ze nebudem v noci svetielkovat.
  prajem vela svetla (neradioaktivneho) :-)

  OdpovedaťOdpovedať
 146. rbr69:

  k tej radioaktivite
  Radioaktivní objektivy – thorium a lantan
  http://www.manualniskla.cz/viewtopic.php?f=26&t=27

  OdpovedaťOdpovedať
 147. Rado:

  @rbr69: Vďaka za užitočný link! Už som párkrát chcel dozimeter zobrať zo zvedavosti do lietadla, ale vždy som si to nakoniec rozmyslel. Hlavne keď sa v poslednej dobe vyskytujú prípady, keď bradatých ľudí zatknú po manipulácii s drátikmi na palube (a nakoniec zistia že si iba strkali slúchadlá do nejakého iPodu) :D

  OdpovedaťOdpovedať
 148. Jozef:

  @Pavel Oravec: poradil si mi za čo ešte raz dík..Ak Ti to nevadí napíš že odkiaľ si..Možno budem potrebovať radu.Ja som Z Lc a možno ani nie sme ´daleko. Tú 450-ku OLY som vybral skrz cyklistiky predsa je to malá mašina.Mám Pentacon auto 1.8/50 a Helios 44M 2/58.Dufam že nebudem sklamaný..Len neviem či tá redukcia bude s čipom..Zatiaľ toľko..Ahoj J.

  OdpovedaťOdpovedať
 149. Marek:

  Zdravim, nie je mi jasna este jedna vec. Ked mam Canon 450D a na nete som si nasiel adapter, ktory je pre “EOS EF Mount”, bude mi sediet na mojom fotoaparate? Vdaka za radu vopred. Marek

  OdpovedaťOdpovedať
 150. Rado:

  @Marek: Krátka odpoveď je áno, bude sedieť :)

  OdpovedaťOdpovedať
 151. MTo:

  Dobry den, dostal sa mi do ruky spominany `Carl` Flektogon 4/20 a mam doma EOS 450D….mam redukciu M42, ktoru puzivam na Pentacon 135mm f2,8 a tento Flektogon ma uplne ine uchytenie : ( Proste moju redukciu M42 co mam nemozem pouzit… otvor na Flektogone je mensi a ma nejaky patent – zasunies a otocis a nema tam zavit takeho velkeho priemeru ako je treba na M42 co mam… viete mi prosim Vas poradit, aku redukciu mam zhanat ? Urcite by som s nim chcel foti …

  OdpovedaťOdpovedať
 152. Rado:

  @MTo: Zrejme máte bajonetovú verziu objektívu, v tomto prípade môže ísť buď o bajonet Exakta, alebo Praktica B, ale myslím, že verzie pre Prakticu sa nevolali “Flektogon” ale “Prakticar”. Má objektív na strane bajonetu výbežok ako na tejto fotke? http://captjack.exaktaphile.com/ZEISSWIDES1.jpg

  Neviem takto z hlavy povedať ako je to v tomto prípade s redukciami… ale ak by ste nám vedeli poslať resp. niekam uploadnuť fotku Vášho objektívu, pozrieme sa na to.

  OdpovedaťOdpovedať
 153. MTo:

  https://picasaweb.google.com/112871056852945516783/420?authkey=Gv1sRgCLy4l5iqxeS59wE#

  tak toto je on

  OdpovedaťOdpovedať
 154. Rado:

  Tak to je veru tá Exakta, bajonet by mal mať názov Exakta / Topcon. Zdá sa, že adaptér sa vyrába aj na tento bajonet. Je tu trošku problém v tom, že jeho maximálna hrúbka by mala byť 0.7mm aby bolo možné zaostriť na nekonečno, ale vyzerá, že takéto adaptéry sú dostupné. Našiel som napríklad tento:
  http://cgi.ebay.co.uk/Exakta-Topcon-Lens-Canon-Camera-Adapter-EOS-MOUNT-/150360105723?pt=UK_Photography_CameraLenses_Lens_caps_hoods_adaptors_ET&hash=item23022922fb

  Tiež môže byť problém s tou “páčkou” ktorá trčí na strane bajonetu – podľa toho, čo som našiel v jednom fóre, môže pri montáži objektívu zavadzať (narazí na výbežok nad bajonetom foťáku) ale neviem, či sa to týka všetkých objektívov, prípadne či sa dá ľahko odstrániť. Tuto niekto spomínal, že ju odstránil z objektívu Biotar 58/2:
  http://forum.mflenses.com/exakta-eos-adapter-t13540.html

  Asi jediná možnosť je risknúť to, vyskúšať, experimentovať. Osobne som ešte Exakta objektív v ruke nemal. Budeme radi, ak sa potom podelíte so skúsenosťami. ;-)

  OdpovedaťOdpovedať
 155. MTo:

  vdaka za pohotove rady, este neviem co s nim…mam ho len pozicany od niekoho kto nefoti a chce ho predat…otazka je ci to nebude v tomto pripade kontraproduktivne pre mna… skusim si pozriet par fotiek a rozhodnem sa

  OdpovedaťOdpovedať
 156. Tomas:

  Zdravím všetkých. Vedel by mi niekto prosím poradiť ako by som dostal objektív s bajometom OM na D300 ? Pokial možno bez optického člena.Nerád by som znižoval kvalitu obrazu a na nekonečno ostrit nieje priorita.
  Ak táto kombinácia nieje možná tak by som mal záujem namotovať M42 bez optického člena.Natrafujem iba na redukcie s opt.členom. Má niekto s týmto skúsenosť alebo mi vedel nejak poradiť ?
  Vopred velmi pekne ďakujem a prajem príjemný deň.

  OdpovedaťOdpovedať
 157. Rado:

  @Tomas: Adaptéry bez optického člena pre M42 objektívy na Nikon existujú, ale vzhľadom na rozdiel vo vzdialenosti objektívu od snímača sa s nimi nedá zaostriť na nekonečno. Dajú sa využiť iba pre makro, portréty, a pod.

  Čo sa týka adaptérov pre OM objektívy na Nikon, neviem či sa tieto robia, možno by sa niečo dalo nájsť (ja som našiel len opačné – z Nikon objektívu na Olympus telo). Ale teoreticky – bude tu ten istý problém ako pri M42 – ak by boli bez optického člena, neumožňovali by na Nikone ostrenie na nekonečno.

  OdpovedaťOdpovedať
 158. Tomas:

  @Rado: ..kvalita obrazu je pre mna dôležitejšia ako ostrenie na nekonečno. Neplánujem s konkrétnymi sklami fotit krajinu a ked sa spätne zamyslím ani som ich asi nikdy na ten účel nevyužil. Skor ich chcem využívat na portrét a makro. Pripájam pár linkov o aké sklá sa jedná,co v prvom prípade vraví samo za seba,prečo mám chtíč ho namontovat na D300 http://www.flickr.com/photos/rawhead/3409059080/ jedná sa o ten v strede a s M42 .. http://www.pbase.com/carpents/image/57666930
  ide skor o to že redukcie s M42 som našiel len s opt.č. v cenách od 18eur do 62eur a ani len netuším aký je medzi nimi rozdiel a redukcie s OM som nenašiel doteraz žiadne.

  OdpovedaťOdpovedať
 159. Rado:

  @Tomas: Pekné kúsky, podobný Takumar mám doma (tuším SMC verziu). Výhoda je, že keď človek zabudne, kam ho odložil, nájde ho s dozimetrom. :D

  Tento adaptér na M42 by mal byť bez optického člena:
  http://www.ebay.co.uk/itm/M42-Lens-Nikon-Adapter-D700-D3X-D300-D90-D80-D60-/150361714762?pt=UK_Photography_CameraLenses_Lens_caps_hoods_adaptors_ET&hash=item230241b04a#ht_2718wt_905

  OdpovedaťOdpovedať
 160. Tomas:

  @Rado: diki,diki,už je aj objednaný :) ….kamoš mi poslal medzitým tento link,tgž. nejaká ta šanca je,len si to musím naštudovat. Tu 1,2ku by som predsa len radšej namontoval.
  Ešte raz dakujem

  OdpovedaťOdpovedať
 161. Tomas:

  @Tomas: @Rado: …pardón :) zabudol som pripojit link http://www.leitax.com/OlympusOM-lens-for-Nikon-cameras.html

  OdpovedaťOdpovedať
 162. Rado:

  @Tomas: Zaujímavé riešenie ten Leitax, vyzerá to sľubne, treba vyskúšať :)

  OdpovedaťOdpovedať
 163. Honza:

  Dobrý den,
  myslíte, že bych se mohl také na něco zeptat… Koupil jsem si Super Takumar 50/1.4 a mám z něj opravdu radost. S fotografií teprve začínám, tak se na mě nezlobte za mé případné hloupé dotazy. Ten takumar má právě kolík na přepínání poloh M a A. Chtěl bych se zeptat zda na Canonu s APS-C snímačem (40D) využiji právě tu polohu M. Neboť nevím k čemu je a z předešlého článku jsem to uplně nepochopil. Když mám nasazenou redukci a nastavenou polohu A, ovládám clonu, to krásně funguje. Mám-li nasazenou redukci, můžu přepnout do polohy M a manipulovat s clonou?
  Děkuji za případnou odpověď:)

  OdpovedaťOdpovedať
 164. Rado:

  @Honza: Závisí to od použitej redukcie, ale v princípe sa režim “A” na súčasných fotoaparátoch veľmi nedá* využiť. V skratke:

  – V režime “M” clonovým krúžkom priamo meníme veľkosť otvoru clony (staršie M42 fotoaparáty)
  – V režime “A” clonovým krúžkom nastavíme hodnotu clony, ale tá ostáva otvorená, aby sa ľahšie ostrilo a komponovalo, a fotoaparát (novšie M42 fotoaparáty) až pri expozícii zatlačením kolíka uzavrie clonu

  Nuž a na Canon EOS to všetko závisí od toho aký máte adaptér. Ak máte adaptér s plôškou, ktorá zatlačí kolík, tak objektív sa bude chovať úplne rovnako, bez ohľadu na to či je nastavený režim “M” alebo “A”.

  Ak máte jednoduchší adaptér, cez ktorý kolík voľne trčí smerom do fotoaparátu, tak v režime “A” bude clona stále otvorená, nezávisle od toho, ako nastavíte clonový krúžok.

  *) A teraz sa vrátim k prvej vete, kde som písal, že sa režim “A” nedá veľmi využiť – dá sa v prípade jednoduchšej redukcie využiť tak, že si napr. nastavíte clonu na f/8 v režime “A”, pohodlne zaostríte s odcloneným objektívom, a pred expozíciou už len prepnete prepínač na “M” a clona sa skokom nastaví na predvolenú hodnotu. Nakoľko praktické je toto riešenie už musí každý posúdiť sám. Ja väčšinou používam výlučne režim “M” a točím clonovým krúzkom podľa potreby, podľa počtu cvaknutí sa dá clona dobre odhadnúť aj bez pozerania na objektív.

  OdpovedaťOdpovedať

Zanechať komentár