Antireflexné vrstvy: nie je filter ako filter…

28.9.2008 / / Zobrazené 31 675 krát

Minulý týždeň vyšiel na Paladixe článok o „digitálnych“ a „analógových“ filtroch, ktorý ma tak trochu motivoval k malému testu, v ktorom som porovnal niekoľko UV filtrov. Nedávno som sa totiž sám rozhodoval aký (a či vôbec nejaký) UV filter ako ochranu kúpiť na nový objektív. Nakoniec som objednal dva filtre Hoya, jeden z rady Pro1 Digital, a jednu klasiku, Super-HMC Pro1.

Kedysi dávno som ku kinofilmovému telu cez inzerát na flickri kúpil objektív Canon EF 28-135, ktorý dorazil aj s UV filtrom „Danubia UV 72mm“. Nájsť o tomto filtri bližšie informácie sa mi nepodarilo, no na prvý pohľad je jasné, že nemá žiadne antireflexné vrstvy. Keďže som objednával pár filtrov, napadlo ma že je vhodná doba kúpiť pre účely testu filter Hoya z novej rady „Pro1D“, ktorý je vybavený viacnásobnými antireflexnými vrstvami.

Pre viac teórie o tom, čo vlastne antireflexné vrstvy sú, doporučujem napríklad tento článok:
http://www.fotoradce.cz/antireflexni-vrstvy.php

V skratke: čím menej antireflexných vrstiev filter má, tým viac svetla sa bude od jeho povrchov odrážať. A práve tieto odrazy sú kameňom úrazu – spôsobujú zhorešenie (zníženie) kontrastu výslednej fotografie, a v prípade silného protisvetla aj vznik nežiadúcich reflexných obrazcov v zábere. Konkrétne prejavy vždy závisia od fotografovanej scény a použitého objektívu.

Minitest

Môj rýchly a jednoduchý minitest pozostával z odfotenia 3 záberov rovnakej scény objektívom Canon EF 28-135, prvý záber bez filtra, druhý s filtrom „Hoya Pro1 Digital“, a tretí s filtrom „Danubia UV“. Prvá scéna predstavuje test so silným protisvetlom – stolnou lampou namierenou priamo do objektívu. Ohnisková vzidalenosť 85mm, ISO 100, čas 1/13s, clona 6.3:

Druhá scéna je len obyčajný pohľad z okna počas zamračeného dňa, ohnisková vzdialenosť 130mm, ISO 100, 1/50s, clona 8.0:

Z ukážkových fotografií je vidno, že v silnom protisvetle „generuje“ filter Danubia na scéne množstvo nových obrazcov, ktoré asi nikoho nepotešia. Medzi záberom bez filtra a s filtrom Hoya Pro1D je len nepatrný rozdiel v bezprostrednom okolí lampy.

Na zábere z okna je zase vidno, že napriek rovnakej expozícii je záber s filtrom Danubia viditeľne tmavší, zrejme ide o dôsledok poklesu svetelnosti vďaka priamym odrazom od vonkajšieho povrchu filtra. Záber bez filtra, a s filtrom Hoya, je opäť bez viditeľného rozdielu – stredná hodnota histogramu sa tu líši len o jeden bod, u filtra Danubia bol rozdiel cca 9 bodov.

Konkrétny vplyv však bude individuálny, a prejaví sa ináč na každom objektíve. Skúšal som minitest s lampou aj s objektívom Canon EF 50/1.4, ale keďže nemám vhodný redukčný krúžok, filter som okrem jedného – Hoya SuperHMC – iba pridŕžal pred objektívom, preto fotky ani nezverejňujem. Rozdiely v prípade tohoto objektívu však boli prakticky nebadateľné – jediná pozorovateľná zmena bola pri Danubii opäť mierna strata jasu, a jeden nepatrný reflex. Medzi filtrom Hoya Pro1D (DMC) a Hoya Super-HMC som rozdiel nevidel.

Podľa iného testu môže byť rozdiel pomerne výrazný už aj medzi filtrom Hoya HMC/DMC, a filtrom Hoya Super-HMC, viď tento obrázok: http://www.pbase.com/wlachan/image/102048936.jpg

UV filtre ako ochrana

Otázka použitia UV filtrov ako ochrany objektívu je sama o sebe príliš rozsiahla, a postačila by asi na samostatný článok. Skúsim ju preto zhrnúť len pár vetami: sú fotografi, ktorí sú rázne proti použitiu iných než kreatívnych filtrov, a iní, pre ktorých naopak pozitíva UV filtra prevažujú nad negatívami. Negatívom je predovšetkým to, že ide o ďalší kus skla v ceste svetla ku snímaču, a tým pádom má nezanedbateľný vplyv na výslednú kvalitu fotky. Nekvalitný filter môže degradovať akýkoľvek objektív, dôkaz toho sme tu už mali. Naopak, aj kvalitný filter pravdepodobne zosilní reflexy v silnom protisvetle – otázne je nakoľko sa to prejaví v reálnych záberoch.

Pozitívom použitia UV filtra je to, že predný člen objektívu je chránený pred vplyvmi prostredia, čo sa oplatí najmä pri fotení v prašnom alebo vlhkom prostredí, ale tiež všade tam kde hrozí kontakt prednej šošovky s predmetmi (fotenie makra, zvierat, a pod.) Filter je tiež ochranou v prípade nárazu v dôsledku nehody či pádu (čo sa mi už stalo). Nakoniec, v prípade znečistenia sa filter čistí ľahšie ako, často nerovný, predný člen objektívu, a hlavne sa človek nemusí toľko obávať že poškodí antireflexné vrstvy – predsa len ide o položku ktorá je len zlomkom ceny samotného objektívu.

Jednoznačná odpoveď či používať UV filtre v dobe DSLR teda neexistuje, a definitívne rozhodnutie je na každom z nás. Ja UV filtre na niektorých objektívoch používam, a na niektorých nie. Vždy keď je to možné používam slnečnú clonu, ktorá okrem blokovania bočného svetla predstavuje tiež určitú ochranu objektívu.

Záver

Vplyv antireflexných vrstiev je nezanedbateľný, a netýka sa len UV filtrov. Môj záver je preto v podstate rovnaký, ako záver spomínaného článku na paladixe: ak sa rozhodnete kúpiť na svoj objektív akýkoľvek filter, rozhodne sa oplatí nešetriť, a radšej si vybrať filter vybavený viacnásobnými antireflexnými vrstvami od renomovaného výrobcu.

Keď píšem o renomovanom výrobcovi, nechcem radšej spomínať konkrétne značky, lebo určite nejaké kvalitné zabudnem, ale viem o niektorých, ktorým sa oplatí vyhnúť. 🙂

Napríklad taká Danubia, alebo tiež OEC. Nedávno sme mali diskusiu o IR filtroch pre IR fotografiu. Hlavný bod diskusie bol, že „sú drahé“ – čo je fakt (hlavne tie veľké, 77mm a pod). Až som nedávno videl inzerát, kde predávajúci ponúkal IR filter OEC za asi štvrtinu ceny podobného filtra Hoya, s tým že „nie je kompatibilný“ s jeho DSLR telom. Tak som nášmu klubovému kolegovi povedal iba to, že do filtra OEC by som asi nešiel. Neskôr som našiel video kde vidno, ako polarizačný filter OEC okrem polarizárcie pridáva aj krásne farebné efekty. Tak to vyzerá, že filtre OEC asi nie sú kompatibilné so žiadnym foťákom. 😉

Video na youtube.com: polarizačný filter OEC

PS1: v článku je použitý experimentálny komponent pre porovnávanie viacerých obrázkov nadídením kurzoru myši nad názov obrázka. Testovali sme ho na prehliadačoch Firefox 3.0.3, Internet Explorer 7 a Opera 9.51, ak u vás nefunguje, alebo sa vám nepáči, dajte nám prosím vedieť v komentári k článku. 🙂

PS2: výhodne predám UV filter, 72mm, značka Danubia 🙂

Využi jedinečnú príležitosť, aká sa už možno nikdy nezopakuje, a zanechaj nám prvý komentár ku tomuto článku! :-)

Zanechať komentár