Šedý filter od Panasoniku

24.11.2009 / / Zobrazené 7 786 krát

Panasonic DMW-LND72 ND8 72mm

Keď som objednával počítačové komponenty u nášho dodávateľa všimol som si zaujímavú položku. Panasonic DMW-LND72E. Je to neutrálny šedý filter ND8 pre fotoaparáty DMC-FZ20/10, ktorý má filtrový závit 72mm. Cena v mimoriadnom výpredaji  bola viac ako lákavá 11€ a tak som ho kúpil. Tento typ filtrov znižuje množstvo svetla prechádzajúceho objektívom. Používa sa, ak potrebujete predĺžiť expozičný čas alebo znížiť hĺbku ostrosti pootvorením clony.

Balenie v blistry,Krabička je kruhová, transparentná zložená z dvoch polovíc, ktoré pri zatváraní treba otočiť proti sebe . Čo mne osobne nevyhovuje mám radšej tie štvorcové vyklápacie ako ich vyrába HOYA.

Bol som zvedavý akej optickej kvality je toto „zadymené sklíčko“ a tak som urobil zopár testovacích snímkov. Telo Nikon D200, objektív Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro. Clonu som nastavil na  f/6,3.

Zo testovacích snímkov vidno že filter je kvalitný a nezhoršuje samotnú kresbu a ostrosť. Už sa teším kedy filter odskúšam v priamo teréne. Pre porovnanie iný výrobcovia (Hoya, B&W) ponúkajú šedé 72mm filtre v cenách začínajúcich na 30-35€  a končia na 50€ .

Jedna reakcia ku článku “Šedý filter od Panasoniku”

  1. Rado:

    V takejto okrúhlej krabičke mám polarizák Sigma, dá sa na to zvyknúť. Má nejake antireflexné vrstvy?

    OdpovedaťOdpovedať

Zanechať komentár